ملکی

منظور از حق عینی چیست؟

حق عینی یکی از حقوق مالی است که در مقابل حق دینی قرار دارد و اشاره به حقی دارد که بر عین خارجی اعمال می‌شود. به بیان دیگر این حق به حقی اشاره دارد که یک شخص معین نسبت به شی یا اشیای مالی دارد و طبق همین حق، می‌تواند در چارچوب کلی قانون از شی یا اشیای مشخص شده، استفاده نماید.

شماره بهترین وکیل حقوقی در تهران:

اگر شما نیز برای مسائل مختلفی از جمله مواردی که پیش تر ذکر شد، تصمیم به گرفتن وکیل حقوقی دارید، بهتر است حتما قبل از هر اقدامی این کار را انجام دهید تا مبادا به دلیل نداشتن تجربه اتفاقی برگشت‌ناپذیر برایتان رخ دهد. یکی از مشاوران خبره که می‌تواند شما را در درست‌ترین مسیر برای پرونده‌های خانواده قرار دهد؛ وکیل ابراهیمی است. برای ارتباط مستقیم با وکیل حمیدرضا ابراهیمی و همچنین دریافت مشاوره حقوقی فوری از طریق شماره «۰۹۱۲۲۷۲۴۸۱۳» با ما در تماس باشید.

آدرس وکیل حقوقی در تهران:

شما همراهان عزیز می توانید جهت دریافت مشاوره حضوری با وکیل و همچنین اعطای پرونده خود به ایشان به آدرس تهران میدان انقلاب کارگر شمالی بعد از جلال نبش کوچه ششم پلاک 42 واحد1 حضور بهم رسانید.

حق عینی چیست؟

همانطور که گفته شد، حقوق عینی به حقی اشاره دارد که به یک فرد معین در مالکیت یکشی یا اشیا داده شده است که از مهم‌ترین این حق‌ها می‌توان به حق مالکیت اشاره نمود که به موجب این حق فرد می‌تواند به راحتی در ملک خود دخل تصرف کند. به بیان دیگر این حق به مالک اجازه می‌دهد که از ملک خود بدون نیاز به هیچ واسطه‌ای استفاده نموده و در صورتی کهشی در اختیار کسی دیگری باشد، اقدام به استرداد مال نماید.

تفاوت حق عینی و حق دینی چیست؟

همانطور که گفته شد، این حق در مقابل حق دینی قرار دارد با این تعریف که حقوق عینی به واسطه اعراض قابل اسقاط است در حالی که حق دینی به واسطه ابرا قابلیت اسقاط دارد. از مهم‌ترین حقوق عینی می‌توان به حق مالکیت ملک و از مهم‌ترین حقوق دینی می‌توان به مهریه اشاره نمود. به علاوه این حق به اموالی که به صورت مستقیم برای فرد هستند اشاره دارد در حالی که حقوق دینی به اموالی اشاره دارد که شخصی نسبت به دیگری دارد مانند نفقه و مهریه که با توجه به این موضوع، می‌توان گفت این دو حقوق در ارکان نیز متفاوت هستند. حق عینی تبعی چیست مقاله ذیل را بخوانید و در صورت داشتن هرگونه سوالی با شماره 09122724813 تماس حاصل نمایید. مشاوره حقوقی واتساپ

نکته مهم:

ارکان حقوق عینی به دو عنصر تقسیم بندی می‌شود که این دو عنصر موضوع حق و مالک حق است، در حالی که حقوق دینی به سه عنصر تقسیم بندی می‌شوند که این سه عنصر صاحب حق، مدیون و موضوع حق است.

حق عینی به چند دسته تقسیم بندی می‌شود؟

انواع حق عینی به دو دسته کلی حق اصلی و حق تبعی تقسیم بندی می‌شوند که این دو نوع حق تفاوت‌هایی با هم دارند که در ادامه به طور کامل مورد بررسی قرار می‌گیرند.
  1. حق اصلی

حقی است که در آن مالک بدون هیچ شرطی می‌تواند از مال خود به راحتی استفاده نماید. مالکیت بر عین کامل‌ترین مثال حق اصلی است. به علاوه مالی که برای مالک در قرارداد مضاربه به عنوان سود در نظر گرفته می‌شود نیز نوعی حق اصلی است.
  1. حق تبعی

حق تبعی اشاره به مالی دارد که به صورت وثیقه انجام کاری در گروی صاحب حق قرار می‌گیرد تا در صورت عدم انجام آن حق، مالک از این مال برای تأمین طلب خود استفاده نماید. از مهم‌ترین نوع این حق می‌توان به قراردادهای رهن اشاره نمود.

مهریه حق عینی است یا دینی؟

با توجه به اسباب ایجاد حق عینی و البته ارکان این حق و دینی، می‌توان گفت مهریه جزو حقوق دینی است و به واسطه ابرا نمی‌توان از زوج این حق را دریافت نمود. به بیان دیگر برخلاف این حق که به واسطه اعراض اسقاط می‌شود، حق دینی مثل مهریه به واسطه ابرا اسقاط می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *