دسته‌بندی نشده

اعسار

هنگامی که شخصی از پرداخت دیون مالی ناتوان می شود می تواند برای ورشکستگی یا اعسار اقدام نماید. ورشکستگی مختص به شخص تاجر اعم از شخص حقیقی یا حقوقی می باشد اما وقتی شخص تاجر نیست می تواند از طریق اعسار و تقدیم دادخواست اقدام نماید که این خود بر دو نوع از قبیل اعسار از پرداخت هرینه دادرسی و یا اعسار از پرداخت محکوم به می باشد که در ادامه می توانید از شرایط و نحوه آن آشنا شوید. در صورت تمایل تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

مفهوم اعسار:

اعسار از  کلمه عُسر گرفته شده است و در لغت به معنای رنج و سختی می باشد.

مفهوم اعسار در اصطلاح حقوقی:

منظور از اعساردر اصطلاح حقوقی به فردی گفته می شود که از نظر مالی در وضعیتی باشد که توانایی پرداخت بدهی های خود را ندارد . اعسارفقط برای افراد عادی می باشد و نه تجار .

مفهوم معسر:

طبق ماده يك قانون اعسار«معسر كسي است كه به واسطه نداشتن دارايي يا دسترسي نداشتن به مالش توانايي پرداخت هزينه محاكمه (هزينه دادرسي) يا ديون خود را ندارد.» پیشنهاد ما برای شما: وکیل قرارداد مشاوره حقوقی رایگان ۲۴ ساعته تهران ابعاد حقوقی تنظیم قراردادهای املاک اعسار چیست

انواع اعسار:

اعسارمی تواند برای دو موضوع متفاوت درخواست شود: 1-اعساراز هزینه دادرسی 2-اعساراز محکوم به

مفهوم اعساراز هزینه دادرسی:

هنگامی که در محاکم دادگستری دعوایی مطرح شده باشد در ابتدا باید دادخواست ثبت کنند. ثبت دادخواست ، شامل هزینه هایی می باشد که به آنها هزینه دادرسی گفته می شود. باتوجه به نوع دعوا هزینه دادرسی هم متفاوت می شود. اگر فردی زمان ثبت دادخواست توانایی پرداخت هزینه دادرسی را نداشته باشد دارای شرایطی است که به آن اعساراز هزینه دادرسی گفته می شود.قانون برای اینکه دست افراد از رسیدن به حقشان کوتاه نشود راهی را پیش رو گذاشته است که بر اساس آن شخص می تواند با ثابت کردن اعسار نسبت به پرداخت هزینه دادرسی ، از پرداخت آن معاف شوند.

مفهوم اعساراز محکوم به:

هنگامی که شخصی به حکم دادگاه محکوم به پرداخت وجه تعیین شده و یا مالی به دیگری شود، اگر ادعا کند که توانایی پرداخت آن را ندارد این عدم توانایی مالی یا نسبت آنچه به آن محکوم شده است یا طوری است که محکوم نمی تواند آن را به صورت یک جا و کامل پرداخت کند در هر حالت شخص می تواند با اثبات اعساراز دادگاه درخواست رسیدگی به اعسارکند.

چه اشخاصی می توانند درخواست اعسار کنند؟

تنها شخصی می تواند درخواست اعساردهد که بدهکار باشد هر فردی نمی‌تواند به ادعای این که دچار اعسارمی‌شود به دادگاه دادخواست اعسار دهد. کسی می‌تواند ادعای اعسار کند که بدهکار باشد، اقامه دعوی از طرف مدعی و طلبکار علیه او شود، ادعای (اعسار) وی ثابت و حکم به نفع طلبکار صادر شود، رأی قطعی بر محکومیت بدهکار و اجرائیه از طرف دادگاه صادر شود.

مزایای اثبات اعسار:

اگر شخص بتواند اعسار خود را در دادگاه ثابت کند، می‌تواند از مزایای معافیت از تمامیت یا قسمتی از هزینه دادرسی و استفاده از وکیل مجانی استفاده کند. ضمنا اگر معسر در دعوی مطروحه خود محکوم له واقع شود (حکم به نفع او صادر گردد.)، مکلف به پرداخت هزینه دادرسی می‌شود.

شیوه رسیدگی به ادعای اعسار:

به محض وصول دادخواست اعسار، مدیر دفتر ظرف دو روز پرونده را به نظر قاضی می‌رساند تا چنانچه قاضی شهادت شهود را در دادگاه ضروری بداند، طرفین دعوا همراه با شهود در دادگاه حاضر شوند. در هر صورت، شهود باید از وضع مالی و زندگانی مدعی اعسار و نیز مشخصات، شغل و وسیله امرار معاش وی آگاه باشند و در حضور قاضی با سوگند شهادت دهند. معافیت از هزینه دادرسی، برای هر دعوی به طور همزمان علیه یک نفر مطرح شود که در این صورت قبولی اعسار در یک دعوی در دعاوی دیگر نیز قابل استفاده است. حکم اعساردر تمام مراحل رسیدگی به یک پرونده قابل استفاده است مگر آنکه مدعی اعساردر جریان رسیدگی متمکن (دارا) شود که در این صورت موظف به پرداخت هزینه دادرسی است. نکته: حکم رد یا قبولی اعسارقابل رسیدگی در مرحله تجدید نظر بوده و به هیچ وجه قابل رسیدگی در دیوان عالی کشور نیست. در صورت داشتن هرگونه سوالی در ارتباط با اعسارمی توانید با شماره “09122724813” تماس حاصل نمایید تا با اینجانب حمیدرضا برادران ابراهیمی وکیل دادگستری مشاوره حقوقی رایگان دریافت نمایید. اگر ساکن شهر  گلشهر کرج هستید و نیاز به راهنمایی و دریافت مشاوره حقوقی و همچنین اعطای پرونده خود به وکیل را دارید بر روی لینک مقابل کلیک کنید:وکیل گلشهر  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *