دسته‌بندی نشده

جرم قوادی

یکی از جرائم جنسی حدی که معنا و جایگاه بدی در جوامع اسلامی دارد جرم قوادی می باشد. جرمی که به عنوان یک تجارت پرسود جهت گردانندگان شبکه های فساد در آمده است. این عمل غیرانسانی به علت گستردگی که پیدا کرده است به عنوان یک تهدید جدی برای اخلاق و منش انسانی درآمده است و بحرانی عظیم را برای همه ی جوامع انسانی سبب شده است. قاچاق دختران و زنان و تشکیل باندها و کارتل های بزرگ فساد و همینطور مراکز فحشا از دیگر آثار  جرم قوادی در جوامع است. ولی بیان این نکته ضروری است که حتی درقوانین کشورهایی که از فحشای اختیاری جرم زدایی شده، واداشتن و تشویق دیگران به فحشا به ویژه اشخاص نابالغ، جرم تلقی شده است. قوادی یعنی واسطه گری بین دو یا چند نفر برای عمل زنا و یا لواط، البته این واسطه گری می‌تواند در ازاء دریافت مبلغی پول باشد و یا اصلا پولی رد و بدل نشود.

شماره تلفن وکیل کیفری:

در صورت تمایل به برقراری ارتباط با وکیل کیفری حمیدرضا برادران ابراهیمی و دریافت مشاوره حقوقی توسط ایشان با شماره 09122724813 تماس حاصل نمایید.

جرم قوادی در لغت به چه معناست؟

فردی است که واسطه شهوت رانی دیگران است در فرهنگ دهخدا هم قیادت به معنای راهبری، رهبری و دلالی محبت آمده است و فردی را که این عمل را انجام دهد قواد می‌نامند.

جرم قوادی در قانون کیفری ایران چیست؟

به موجب ماده ۲۴۲ قانون مجازات اسلامی قوادی عبارت از به هم رساندن دو یا چند نفر برای زنا یا لواط است. زنا عبارت است از مباشرت جنسی مرد و زنی که رابطه زوجیت بین آن‌ها نبوده و از موارد وطی به شبهه هم نباشد. لواط عبارت است از اینکه شخصی آلت تناسلی خود را به اندازه ختنه گاه در مقعد دیگری وارد کند.

نکته :

همچنین حتی اگر فردی دو یا چند نفر را به قصد انجام اعمال منافی عفت دیگر مثل مساحقه (همجنس بازی زنان) جمع نموده باشد باز هم نمی‌توان وی را تحت عنوان جرم قوادی مجازات نمود. جرم-قوادی-jorme-ghovadi

عناصر تشکیل دهنده جرم قوادی:

۱- عنصر قانونی :

هنگامی می‌­‌توان عمل یا ترکِ عملی را جرم شمرد که قانون گذار به طور روشن در قانون آن را جرم شناخته باشد و برای آن مجازاتی معین کرده باشد. بر این اساس عنصر قانونی جرم قوادی مواد ۲۴۲ تا ۲۴۴ قانون مجازات اسلامی است، چون مقنن به موجب این مواد قوادی را به عنوان یک جرم تعریف و برای آن مجازات تعیین نموده است.

۲- عنصر مادی :

گاهی اوقات یک فعل مجرمانه در ذهن شخص شکل می‌گیرد، اما هیچ وقت آن را عملی نمی‌کند مثلاً تصمیم به سرقت می‌گیرد، اما هیچ وقت اقدام به سرقت نمی‌کند ما بر اساس اندیشه مجرمانه نمی‌توانیم کسی را مجازات کنیم بلکه اندیشه مجرمانه باید به منصه ظهور و بروز برسد تا بتوان بر اساس آن شخصی را به عنوان مجرم مجازات نمود. بنابراین چنانچه فعل یا عمل خارجی نیت مجرمانه شخص را نشان دهد، عنصر مادی جرم شکل می‌گیرد که دومین رکن از ارکان جرم است. برای نمونه برداشتن و بردنِ مال از خانه‌ی دیگری، جرم سرقت را تکمیل می‌کند. به‌بیان دیگر، اینکه شخصی تنها برای سرقت نقشه بکشد و راه حل پیدا کند، جرمی مرتکب نشده است. عنصر مادی جرم قوادی را می‌توان به هم رساندن دو یا چند نفر برای زنا و یا لواط دانست طبق تعریفی که از عنصر مادی ارائه شد شخص باید عمل واسطه گری را در این زمینه انجام دهد تا عنصر مادی جرم مذکور محقق گردد.

۳- عنصر معنوی:

منظور از عنصر معنوی این است که مرتکب انجام فعل را بخواهد یا دست کم احتمال وقوع آن را بدهد در واقع مرتکب باید قصد انجام فعل مجرمانه را داشته باشد. برای تحقق جرم قوادی مرتکب باید قصد ارتکاب داشته باشد یعنی بخواهد که دو یا چند نفر را برای انجام زنا یا لواط به هم برساند بنابراین اگر فردی دو یا چند نفر را با هدفی غیر از زنا یا لواط با هم مرتبط کند عنصر معنوی جرم قوادی شکل نگرفته است و در نتیجه جرم قوادی محقق نمی‌شود.

مجازات جرم قوادی در قانون ایران :

۱- حد قوادی برای مرد در مرتبه اول ۷۵ ضربه شلاق است و در صورت تکرار جرم مجازات پیش بینی شده ۷۵ ضربه شلاق و تا ۱ سال تبعید است. ۲- حد قوادی برای زن قواد ۷۵ ضربه شلاق است. ۳- اگر قوادی منجر به تحقق زنا یا لواط نگردد مرتکب به ۳۱ تا ۷۴ ضربه شلاق و بیش از ۶ ماه تا ۲ سال حبس محکوم می‌گردد. ۴- اگر قوادی در رساندن دو یا چند نابالغ برای زنا یا لواط باشد مرتکب به ۳۱ تا ۷۴ ضربه شلاق و حبس بیش از ۶ ماه تا ۲ سال محکوم می‌شود. ۵- به موجب ماده ۶۳۹ قانون مجازات اسلامی کسانی که مراکز فساد و فحشا دایر یا اداره می‌کنند به حبس از ۱ تا ۱۰ سال محکوم می‌شوند و اگر به عمل این افراد عنوان قوادی هم صدق نماید علاوه بر مجازات مذکور به مجازات قوادی نیز محکوم می‌شوند.

دلایل اثبات جرم قوادی :

۱- دو مرتبه اقرار متهم ۲- شهادت دو شاهد ۳- علم قاضی

تعدد در جرم قوادی :

در تعدد جرم با وضعیت مرتکبی رو به رو هستیم که بیش از یک جرم مرتکب شده و نسبت به هیچ کدام از جرائم حکم محکومیت قطعی صادر نشده است مثل موردی که شخص چند بار مرتکب جرم قوادی گردد و نسبت هیچ یک حکم قطعی صادر نشده باشد یا حتی شخص دستگیر نشده باشد. به عنوان مثال اگر فردی ۳ مرتبه مرتکبجرم قوادی گردد و در خصوص هیچ یک حکم قطعی صادر نشده باشد اگر زن باشد فقط به ۷۵ ضربه شلاق محکوم می‌شود البته اگر مرد باشد در صورتی که برای بار دوم مرتکب جرم قوادی شده باشد علاوه بر ۷۵ ضربه شلاق به تبعید هم محکوم می‌گردد. پیشنهاد میشود در مورد وکیل دادسرای ارشاد  و حوزه کاری ایشان بیشتر بدانید:وکیل دادسرای ارشاد

تکرار در جرم قوادی :

یکی دیگر از عوامل تشدید مجازات بحث تکرار جرم است در خصوص تکرار با وضعیت فردی مواجه هستیم یک بار مرتکب جرمی شده در خصوص جرم مذکور محکومیت قطعی صادر شده مجدداً مرتکب جرم دیگر شده است در این حالت به دلیل وجود حالت خطرناک در بزهکار او مستحق مجازات شدیدتری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *