دسته‌بندی نشده

دریافت حکم تخلیه فوری

دریافت حکم تخلیه فوری: یکی از مسائلی که در دعاوی ملکی بسیار شایع می باشد و شاید شمایی که الان در حال خواندن این مطلب هستید با مستاجر خود در مورد تخلیه ملک به مشکل برخورد کرده اید است. در این مقاله تمام راه هایی که می توان حکم تخلیه فوری را گرفت پیش رویتان گداشتیم تا انتها با ما همراه باشید.

شماره تماس وکیل حکم تخلیه فوری:

اگر با مستاجر خود به مشکل برخورد کرده اید و از دادن اجاره بها  امتناع می کند و مهلت اجاره منقضی شده است می توانید برای دریافت راهنمایی و مشاره حقوقی رایگان با شماره 09122724813 تماس حاصل نمایید.

مفهوم اجاره نامه چیست؟

اجاره قراردادی است كه بر طبق آن یك نفر خانه یا آپارتمان یا مغازه خود را به فرد دیگری برای مدت معین و در ازای اجاره بها (كرایه)به اجاره واگذار می كند.

موجر به چه کسی گفته می شود؟

مطابق با قانون موجر فردی است كه صاحب و مالك خانه و آپارتمان و یا مغازه است و می تواند آن را اجاره دهد.

مستاجر به چه کسی گفته می شود؟

مطابق با قانون مستاجر فردی است كه با پرداخت كرایه خانه یا آپارتمان و یا مغازه را اجاره می كند. قراردادی بین موجر و مستاجر منعقد می شود که رعایت کردن تمام مفاد موجود در آن از جانب طرفین بسیار الزامی می باشد.

انواع روش تنظیم قرارداد:

1-عادی یا رسمی 2دست نویس یا غیررسمی اگر قرارداد اجاره را به صورت عادی مثلا در کاغذ آ چهار، یا در مشاور املاکی تنظیم کنید، طبق قانون روابط موجر و مستاجر مصوب 1376 مستاجر باید ملک را فورا تخلیه نماید. البته به این نمته دقت نمایید که مدت قرارداد اجاره پایان یافته باشد. اجاره نامه را باید در 2 نسخه تنظیم کنید و حتما توسط 2 شاهد امضا شود. دادخواست تخلیه به دادگاه عمومی محل ملک ارجاع داده می شود و مابین 8 ماه تا 1 سال تخلیه آملک زمان می برد .

چه زمانی می توان برای دریافت حکم تخلیه اقدام کرد؟

  1.  هنگامی که تاریخ اجاره تمام شده باشد ولی مستاجر نسبت به تخلیه ملک اقدام نکرده باشد.
  2. اگر 3 ماه از موعد اجاره گذشته باشد و مستاجر همچنان اجاره بها را پرداخت نمی کند.
  3. اگر مستاجر بدون اطلاع مالک، ملک را به شخص دیگری واگذار نماید.
  4. مستاجر از ملکی که اجاره کرده است در راه های غیر مشروع استفاده کند.
پیشنهاد ما برای شما همراهان همیشگی: خرید و فروش ملک قولنامه ای وکیل تخلیه ملک دعاوی ثبتی انواع دعاوی شرکت ها در دادگاه

اجرای فوری حکم تخلیه یک هفته ای:

دقت کنید هنگامی که می خواهید برای دریافت حکم تخلیه فوری اقدام کنید دقت کنید که سند شما به چه صورت تنظیم شده است عادی یا به صورت دست نویس و یا اینکه در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شده است.  در مرحله اول باید دادخواست خود را به شورای حل اختلاف محل وقوع ملک جهت تخلیه فوری ملک مسکونی و یا تجاری تقدیم کنید.

 دستور تخلیه فوری توسط شورای حل احتلاف:

برای اخذ دستور تخلیه فوری ملک توسط شورای حل اختلاف باید شرایط ذیل موجود باشد:
  • اجاره نامه در 2 نسخه تنظیم شده باشد.
  •  قرارداد اجاره توسط 2 شاهد امضاء شده باشد.
  • قرارداد دارای تاریخ روز و ماه و سال باشد.
با در دست داشتن این مدارک شورای حل اختلاف بدون اینکه وقت رسیدگی تعیین کند و خارج از نوبت حکم به دستور تخلیه فوری ملک می دهد.

آیا می توان به حکم تخلیه شورا حل اختلاف اعتراض نمود؟

دستور حکم تخلیه که توسط شورای حل اختلاف صادر می شود به هیچ عنوان قابل اعتراض و تجدیدنظر خواهی نمی باشد و اگر شخصی نسبت به این حکم ادعایی دارد می تواند دستور توقف عملیات را بخواهد.

مدت زمانی که مستاجر باید ملک را تخلیه کند؟

اگر دستور تخلیه توسط شورا صادر شود باید ظرف مدت 24 ساعت به مستاجر ابلاغ شود و مستاجر باید در مهلتی 3 روزه نسبت به تخلیه ملک اقدام کند. اگر موجر مبلغ ودیعه را به مستاجر پرداخت نکرده باشد باید پول پیش را حضورا به مستاجر پرداخت کند و حتما رسید دریافت کند و یا موجر می تواند مبلغ ودیعه را به صندوق دادگستری واریز کند ولی به طور معمول تخلیه ملک مدت 1 ماه طول می کشد.

اگر قرارداد اجاره را در دفتر اسناد رسمی تنظیم کرده اید پگونه می توانید دستور تخلیه مستاجر را بگیرید:

در مرحله اول باید برای دریافت دستور تخلیه به دفتر اسناد رسمی که سند اجاره را آن جا تنظیم کرده اید مراجعه نمایید و ضمن درخواست صدور اجراییه باید به اداره ثبت اسناد محل برای اجرای حکم تخلیه حضور بهم برسانید.

 تخلیه فوری مغازه و دکان:

اگر صاحب مغازه ای هستید و قصد اخذ حکم تخلیه فوری را دارید هنگامی می توانید از شورای حل اختلاف این حکم را بگیرید که قرارداد شما از سال 76 به بعد تنظیم شده باشد در غیر این صورت مشمول قانون روابط موجر و مستاجر سال 56 می باشد یعنی مشمول درخواست فوری تخلیه نیست.

دریافت حق کسب و پیشه در زمان تخلیه ملک:

اگر قرارداد اجاره شما در مورد املاک تجاری از سال 76 به بعد باشد، به مستاجر حق کسب و پیشه تعلق نمی گیرد و باید ملک را تخلیه کند ولی اگر مستاجر حق سرقفلی را به موجر پرداخت کرده باشد می تواند در زمان تخلیه حق سرقفلی را از موجر پس بگیرد.

مرجع صالح تخلیه ملکی که دارای حق سرقفلی یا کسب و پیشه است؟

تخلیه اماکنی که دارای سر قفلی و حق کسب و پیشه می باشند در صلاحیت دادگاه می باشد نه شورای حل اختلاف.

مدارک لازم برای اخذ حکم تخلیه:

1- کارت ملی و شناسنامه 2-سند مالکیت 3-سند اجاره نامه

حکم تخلیه فوریمرجع صالح رسیدگی به درخواست حکم تخلیه:

شورای حل اختلاف محل وقوع ملک صالح به رسیدگی بر صدور دستور تخلیه املاک مسکونی . تجاری می باشد. ولکن املاکی که دارای حق کسب و پیشه و سرقفلی می باشند جهت صدور حکم تخلیه می بایست به دادگاه عمومی محل وقوع ملک مراجعه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *