دسته‌بندی نشده

جرم انتشار عکس و فیلم خصوصی و تهدید به آن

جرم انتشار عکس و فیلم خصوصی و تهدید به آن: یکی از جرایمی که این روزها در سطح جامعه و مراجع قضایی و انتظامی افزایش پیدا کرده است ، انتشار عکس و فیلم خصوصی دیگران است. حتی بعضی از افراد با استفاده از عکس و فیلمی و صدایی که از دیگری دارند اقدام به اخاذی می کنند. خوشبختانه قانونگذار با مراقبت از حقوق افراد ، قواعد و مقرراتی را تنظیم کرده است. این قواعد و مقررات به افراد کمک می کند تا اجازه ندهند دیگری از آنها سوء استفاده کند. بنابراین افرادی که اقدام به انتشار عکس و فیلم خصوصی دیگران می کنند ، طبق قانون محاکمه خواهند شد. لازم به ذکر است تهدید به انتشار عکس و فیلم نیز جرم است. علاوه بر اینها در صورتی که کسی عکس ، فیلم یا صدای دیگری را تغییر دهد و بعد از آن انتشار دهد ، باز هم مشمول مجازات خواهد بود. این جرائم جزو جرائم رایانه ای محسوب می شود. در صورت تمایل برای آگاهی و اطلاعات بیشتر می توانید تا پایان مقاله با من همراه باشید. شماره تماس وکیل کیفری: شما همراهان عزیز می توانید در صورت نیاز به برقراری ارتباط با وکیل کیفری و دریافت مشاوره حقوقی رایگان و 24 ساعته با شماره 09122724813 تماس حاصل نمایید.

هتک حرمت در قانون جرائم رایانه ای:

انتشار فیلم و تصاویر خصوصی دیگران ، بدون رضایت آنها ، بیشتر مواقع موجب هتک حرمت افراد شده است و باعث جریحه دار شدن اعتماد آنها است.

جرم انتشار عکس و فیلم خصوصی و تهدید به آن به دو شکل وقوع پیدا می کند:

  • شخصی اقدام به تغییر یا تحریف و انتشار عکس و فیلم دیگران کند.
  • شخصی فیلم ، عکس یا صدای دیگری را بدون رضایت او منتشر کند.

جرم تهدید به انتشار عکس و فیلم خصوصی دیگران:

گاهی ممکن است کسی تنها اقدام به تهدید دیگری کند که عکس و فیلم او را منتشر می کند. این حرف ممکن است فقط تهدید بماند و هرگز به مرحله عمل نرسد اما صرف تهدید کردن نیز جرم خواهد بود. 

تهدید به انتشار عکس و فیلم خصوصی دیگران به دو شکل رخ می دهد: 

1.شخصی دیگری را تهدید کند عکس ، فیلم یا صدای او را پخش خواهد کرد و این تهدید را عملی کند ، در این حالت تهدید کننده هم بابت جرم تهدید و هم جرم انتشار عکس و فیلم دیگران محکوم خواهد شد. بنابراین این فرد هم مستحق مجازات جرم تهدید و مجازات جرم انتشار عکس و فیلم دیگری است که قاضی آن را تعیین خواهد کرد.  2.شخصی دیگری را تهدید به انتشار عکس و فیلم خصوصی می کند اما تهدیدش را عملی نمی کند. عملی نکردن تهدید باعث نمی شود که مجازاتی برای آن در نظر گرفته نشود. بنابراین اگر شرایط تحقق تهدید وجود داشته باشد مثل اینکه تهدید شونده بترسد ، صرف نظر از اینکه تهدید عملی شده است یا نه ، می توان از تهدید کننده بابت تهدید به انتشار عکس و فیلم شکایت کرد. دادگاه با توجه به اوضاع و احوال جرم ، او را به مجازات جرم تهدید محکوم خواهد کرد.  vakilebrahimi-وکیل-ابراهیمی-جرم-انتشار-عکس-و-فیلم-خصوصی-دیگران پیشنهاد می شود این مطالب را از دست ندهید: سامانه الکترونیکی ثنا مطالبه وجه از طریق رسید یا سند عادی حق طلاق چیست؟

مجازات جرم انتشار فیلم و عکس خصوصی دیگران مطابق قانون:

چنانچه شرایط تحقق این جرم که در مطالب قبلی به آن پرداخته شد، وجود داشته باشد مجازات شخص مرتکب طبق مواد (۷۴۴) و (۷۴۵) قانون مجازات اسلامی به قرار زیر می باشد: به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵۰۰۰۰۰۰۰) ریال تا چهل میلیون ریال (۴۰۰۰۰۰۰۰) ریال، یا هر دو مجازات (حبس و جزای نقدی) محکوم می شود.

نکته:

طبق تبصره ماده (۷۴۵)، چنانچه عمل تغییر یا تحریف فیلم و عکس، به گونه ای انجام شود که صورت مستهجن در آید، مرتکب به حداکثر هر دو مجازات محوم می شود.(یعنی چهل میلیون ریال و دو سال حبس)

وکیل جرائم رایانه ای :

وکیل جرائم رایانه ای بصورت تخصصی آماده ارائه خدمات حقوقی گوناگون از قبیل ارائه مشاوره حقوقی و قبول وکالت به متقاضیان می باشد در صورت تمایل می توانید با شماره ۰۹۱۲۲۷۲۴۸۱۳ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *