دسته‌بندی نشده

NDA یا محرمانگی یا عدم افشاء

صرف ایجاد ایده و پرورش آن در ذهن تحت حمایت قانونی قرار نمی گیرد چون موجب انحصار در کسب و کار میشود. چرا که ایده تا زمانی که به عمل نرسیده است مورد حمایت و قابل ثبت نیست اما ایده ها اگر در قالب اسرار تجاری واجد ارزش اقتصادی باشد مورد حمایت قانونگذار (قانون تجارت الکترونیک) است که افشای ایده جرم تلقی شده است. مثل قراردادهای نفتی و پتروشیمی. قبل از رونمایی از ایده هر جایی ایده خود را افشا نکنید ، در این مقاله به شما از صفر تا صد NDA یا محرمانگی یا عدم افشاء یه شما خواهیم گفت تا پایان با ما همراه باشید و در هرکجای این مطلب اگر سوالی برایتان پیش آمد آن را در قالب کامنت بیان کنید و یا با شماره 09122724813 تماس حاصل نمایید.

ثبت ایده چیست؟

ایده را میتوانید به عنوان اختراعی که در صنعت کاربرد دارد و یا نرم افزار اگر قابل تولید و تکثیر در صنعت باشد و یا روش تولید یک فرآورده باشد قابل ثبت تحت اختراع است. البته میتوانید ایده های منجر نشده به محصول را تنها به عنوان تالیف ثبت کنید.اما در نهایت میتوانید به جای ثبت ایده از آنها صیانت نمایید. در صورت شکل گیری ایده و تشکیل کار تیمی، اعضاء میتوانند یکدیگر را در قالب قرارداد محرمانگی یا عدم افشاء متعهد به عدم افشاء گردند. NDA یا همان محرمانگی میتواند در قالب قرارداد یا شرط ضمن العقد یا متمم قرارداد باشد.

متعهد NDA کیست؟

شخص متعهد ، نسبت به اشخاص وابسته به خود مسئول است و شخص متعهد هم قرارداد NDA مشابه تنظیم میکند. NDA یا محرمانگی-MAHRAMANEGI

نکات طلائی که باید در باب تنظیم قرارداد NDA یا محرمانگی بدانید:

لازم به ذکر است اعتبار سنجی اولین پیش نیاز انعقاد قرارداد محرمانگی است. 1- از کلماتی مثل از قبیل، مانند استفاده کنید تا قرارداد وسیع و شامل اطلاعات در آینده شود. 2- به بازپسگیری اطلاعات در قرارداد توجه کنید. 3- طرفین در صورت جدا شدن نسبت به نابود سازی اطلاعات متعهد شوند. 4- طرفین برای جلوگیری از نقض متعهد به اطلاع رسانی شوند. 5- آدرس و دیگر اطلاعات متعهد مشخص و قید گردد. (ماده 12 قانون تجارت الکترونیک) Data Message 6- هرگونه مکاتبه از طریق ایمیل جزو مفاد قرارداد باشد. 7- تعیین ضمانت اجراها 8- اثبات نقض تعهد سخت است اما باید در قرارداد پیش بینی نمود. 9- حدود دستیابی کارمندان به اطلاعات در قرارداد مکتوب شود. 10- تقویم خسارت NDA سخت است لذا پیشنهاد میشود یک مبلغ از باب وجه التزام در قرارداد تصریح شود. 11- برای استمرار رابطه قراردادی NDA در قرارداد قید شود تا وقتی که متعهد زنده است ملزم به حفظ و نگهداری اسرار است. 12- کارفرما و کارگر هم میتوانند قرارداد محرمانگی منعقد کنند.

چالش های NDA یا محرمانگی:

1- ممانعت سرمایه گذارها از انعقاد قرارداد محرمانگی و از طرفی معذور بودن خود در افشای اطلاعات به هرکسی اما راه کار آن ارائه کلیات و چارچوب آن است. 2- افشای اطلاعات به اشخاص وابسته طرفین و سرمایه گذار در خطر است. 3- دشواری در جهت اثبات نقض تعهد 4- برآورد خسارت راه حل های NDA یا محرمانگی : 1- شخص متعهد را نسبت به ثالث متعهد قلمداد کنیم 2- اگر ذینفع تعهدنامه رازداری هستیم بهتر است اینکه قرارداد را وسیع بگیریم مثل واژگانی از قبیل، مانند 3- ذکر شود متعهد امکان استفاده شخصی هم ندارد 4- نابودسازی اطلاعات 5- تعهد به اطلاع رسانی 6- مدت محدود به قرارداد اصلی نباشد اگر در ارتباط با قرارداد NDA یا محرمانگی نیاز ز به دریافت مشاوره حقوقی فوری و یا وکیل دارید کافی است که با شماره 09122724813 تماس حاصل نمایید تا از صفر تا 100 محرمانگی اطلاع پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *