دسته‌بندی نشده

جهیزیه

یکی از مسائل مالی مرتبط با خانواده مبحث جهیزیه می باشد امری که شناخت و نحوه کاربرد آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. جهیزیه امری رایج و متداول فی مابین زن و شوهر است لذا دو طرف باید از آثار حقوقی آن آگاهی و اطلاع داشته باشند. در صورت تمایل می توانید تا پایان مقاله با اینجانب حمیدرضا برادران ابراهیمی وکیل پایه یک دادگستری همراه باشید.

شماره تماس وکیل خانواده:

این مقاله توسط حمیدرضا برادران ابراهیمی وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی به نگارش درآمده است. شما همراهان عزیز می توانید در صورت داشتن هرگونه سوالی در ارتباط با جهیزیه و دیگر دعاوی خانواده با شماره 09122724813 تماس حاصل نمایید.

تعریف جهیزیه در قانون:

آوردن جهیزیه جزء تکالیف شرعی و قانونی زوجه محسوب نمی شود و تهیه وسایل بر عهده زوج است این گونه که شخص صاحب مال زوجه اجازه تصرف و انتفاع در مال خود را به همسر داده و زوج در زمان استفاده امین اموال زوجه خواهد بود و زوجه هر زمانی که بخواهد می تواند با استرداد آن مانع انتفاع زوج شود و در این صورت زوج در صورت هر گونه خسارات با تقصیر وی مسئول جبران خواهد بود.

تعریف جهیزیه از نظر عرف جامعه:

در عرف جامعه جَهیزیه مجموعه اموال منقولی دانسته شده است که زن برای استعمال زندگی مشترک به منزل شوهر می آورد . اموال و وسایلی که شوهر به منزل می آورد جهیزیه نیست ،جهیزیه همان اموال منقولی است که زن در ابتدای شروع زندگی مشترک به خانه شوهر آورده است.

دادخواست استرداد جهیزیه:

زن در صورتی که بخواهد به موجب دادخواست جَهیزیه خود را مطالبه کند اگر اموالی باقی مانده باشد همان اموال به علاوه منافع ان را می تواند مسترد کند و از لحاظ استهلاک و یا بعضا خرابی آن شوهر مسئولیتی نخواهد داشت مگر با تعدی و تفریط وی تلف شده باشد. متن لیست جهیزیه

امتناع زوج از استرداد جهیزیه:

مطابق قانون جَهیزیه جزو اموال زن محسوب می شود و به مرد اجازه انتفاع از آن را داده است بنابراین زوج در حکم امین است و از زمان مطالبه همسر مسئول هر کسری و نقص و تلف است.

اثبات مالکیت جَهیزیه با سیاهه:

طبیعتا برای آنکه شخصی که دارای حقی است بتواند در دادگاه محق شناخته شود باید برای اثبات آن ادله محکمه پسند ارائه دهد بنابراین استرداد جَهیزیه از آن مستثنی نخواهد بود. لیست سیاهه در واقع سندی است که زن در هنگام آوردن وسایل زندگی مشترک تهیه کرده و تمامی جزئیات هر وسیله را مثلا فرش دست بافت یا ماشینی در آن قید می شود و به امضای همسر خود می رساند امضای شاهد ذیل این رسید لزومی نخواهد داشت ولی خالی از فایده نخواهد بود.

استرداد جهیزیه بدون سیاهه یا فاکتور خرید:

ممکن است در طول زندگی مشترک مرد وسایلی را خریداری کرده باشد بنابراین استرداد جَهیزیه بدون سیاهه و یا فاکتور به آسانی نخواهد بود و اثبات آن کاری دشوار است. پیشنهاد می کنیم مقالات ذیل را خوانده و آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و در صورت داشتن سوال با شماره 09122724813 تماس حاصل نمایید. دادخواست استرداد جهیزیه شماره وکیل در ایران شماره وکیل طلاق حرفه ای و کاربلد مشاوره حقوقی طلاق

استرداد جَهیزیه با شرایط ذیل ممکن خواهد بود:

1) تسلیم مال موضوع دعوی به زوج 2) بقاء اموال ( جهیزیه ) 3) مالکیت خواهان ( زوجه ) 4) تصرف زوج بر اموال

مراحل دادرسی استرداد جهیزیه:

بعد از دادخواست مطالبه از دادگاه و یا شورای حل اختلاف دلایل زوجه بررسی می شود و با صدور قرار تحقیق یا معاینه محلی صورت جلسه ای تنظیم خواهد شد. زوجه می تواند قبل از طرح دعوی استرداد جهیزیه درخواست تأمین خواسته را به منظور احراز وجود عین و تصرف زوج و سهولت در اجرا مطرح نماید.

فروش جهیزیه، جرم فروش مال غیر:

هر شخصی که معامله ای انجام می دهد باید مالک آن مال باشد در غیر این صورت مرتکب فروش مال غیر خواهد شد بنابراین اگر مرد اموال و یا جهیزیه را بفروشد جرم خیانت در امانت است. جهیزیه مرد چیست

اعتراض به حکم استرداد جهیزیه:

اگر مرد در طول زندگی مشترک اموالی را تهیه کرده باشد و زن آنها را جزء جَهیزیه خود اعلام کند مرد در صورت داشتن دلایل محکمه پسند پس از صدور حکم می تواند ظرف 20 روز به حکم صادره اعتراض کند.

مرجع صالح رسیدگی به استرداد جَهیزیه:

دادگاه صالح برای رسیدگی به دعوای استرداد جَهیزیه زوجه شورای حل اختلاف محل سکونت مشترک می باشد و در برخی موارد دادگاه خانواده مربوطه، صالح به رسیدگی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *