دسته‌بندی نشده

نحله چیست؟

از حقوقی که در قانون برای زن در نظر گرفته شده است می توان به نحله اشاره نمود. شاید کلمه نحله به گوش شما آشنا باشد و خودتان و یا اطرافیانتان با آن سروکار داشته اید. نحله از حقوق مالی است و بر عهده زوج قرار دارد. در این مقاله به شما درمورد نِحله و شرایط تعلق آن به زن را خواهیم گفت. تا انتهای این مطلب با ما باشید و اگر سوالی برایتان پیش آمد آن را در قالب کامنت بیان کرده و یا با شماره 09122724813 تماس حاصل نمایید تا با وکیل حمیدرضا برادران ابراهبمی مشاوره حقوقی دریافت نمایید.

معنای لغوی نحله چیست؟

در معنی لغوی «بخشش» معنا می شود .

نحله در شرع:

در قرآن کریم هم مهریه‌ی و حقوق مالی زن یک عطیه از طرف خداوند است و خدا به خاطر اینکه زن دارای حقوق بیشتری در اجتماع باشد و ضعفِ نسبی جسمی او هم به نوعی از این راه جبران شود، سفارش نموده آن را به‌طور کامل بپردازید.

منظور از نحله در حقوق:

نحله در حقوق به مبلغی گفته می شود که دادگاه بر اساس شرایطی به خصوص آن را برای زوجه تعیین می کند.

در چه مواردی نحله به زن تعلق می گیرد؟

  • زوجه درخواست طلاق نداده باشد.
  • امکان مطالبه نحله در مدت زمان زندگی مشترک و قبل از اقدام به درخواست طلاق از سوی مرد برای زوجه نیست.
  • نیاز به کارشناس برای تعیین کردن نِحله نیست.
نحله

رویه دادگاه های خانواده برای دعوای مطالبه نِحله:

مقدار مبلغ را قاضی دادگاه خانواده بر اساس سال های زندگی مشترک و کارهایی که زن انجام داده تعیین می کند. این مقدار مبلغ با توجه به تمکن و میزان توانایی مالی مرد مشخص می شود. نِحله نیز مانند مهریه و تمکین یکی از مطالبه های زنان در زندگی زناشویی است که پس از طلاق امکان درخواست آن وجود دارد. اثبات این امر که زن به دستور مرد اموری خارج از وظیفه‌ی شرعی خود انجام داده به عهده‌ی زن است، اما لازم نیست که ثابت کند برای انجام این امور قصد اخذ اجرت داشته، زیرا قاعدتا این امور بدون قصد تبرع است.

اقامه‌ دعوای مطالبه‌ی نحله:

زن می‌تواند دادخواست نِحله را جداگانه تنظیم و تقدیم دادگاه کند و لزوما اقدام به مطالبه‌ی آن مربوط به بعد از طلاق نیست. دادگاه، میزان نِحله را بدون نیاز به نظر کارشناس و با توجه به سنوات زندگی مشترک، استطاعت مالی زوج و همچنین زحمات زن در زمان زندگی مشترک معین و مشخص می‌کند. بیشتر بخوانید: طلاق از طرف زن وکیل طلاق توافقی

تفاوت نحله و اجرت المثل:

نحله در صورتی بصورت قانونی و شرعی به زن تعلق می‌گیرد که شرایط تعلق اجرت المثل ایام زوجیت زندگی زناشویی فراهم نباشد. همچنین تعلق نحله مثل تعلق اجرت المثل مشروط به تقاضای مرد برای طلاق است و تقاضای مرد نباید ناشی از تخلف زن از وظایف همسری باشد.

نکاتی که برای میزان تعیین نِحله از جانب قاضی دادگاه خانواده باید به آن توجه شود:

1- میزان توان مالی شوهر  2-مدت زمانی که زن و شوهر با یکدیگر زندگی کرده اند.

 امکان دریافت نِحله و اجرت المثل همزمان:

باید بدانید زمانی نِحله به زن تعلق می گیرد که اجرت المثل به او تعلق نگرفته است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *