دسته‌بندی نشده

حق طلاق چیست؟

ازدواج در تمام جوامع یکی از رایج ترین مناسبت های اجتماعی محسوب می شود که در انواع کشورهای دنیا قوانین مختلفی برای آن تعیین می شود. اما گاهی طرفین ازدواج یعنی زن و شوهر در مورد این رابطه به آخر خط رسیده بنابراین اقدام به جدایی و طلاق می کنند. در کشور ایران حق طلاق تنها برای آقا تعیین شده است اما خانم جز در موارد مشخصی که طبق قانون استثنا شده ، نمی تواند اقدام به طلاق کند. به عبارت دیگر حق طلاق براساس قانون مدنی به مرد تعلق دارد اما در صورتی می تواند از این حق استفاده کند که تمام حق و حقوق زن را به طور کامل پرداخته و هیچ دینی بر گردن او نباشد.

شماره تماس وکیل خانواده:

شما همراهان عزیز می توانید در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد دعاوی خانواده و دریافت مشاوره حقوقی با وکیل حمیدرضا برادران ابراهیمی با شماره 09122724813 تماس حاصل نمایید.

حق طلاق چیست؟

مطابق ماده 1133 قانون مدنی : مرد می تواند با رعایت شرایط مقرر در این قانون با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق همسرش را بنماید. به عبارت ساده تر اراده و اختیار طلاق با مرد است و زن تنها در موارد تعیین شده شده در قانون حق طلاق دارد. به عبارت دیگر اراده و اختیار مطلق در طلاق ، به این معناست که مرد هر زمان بخواهد می تواند با تقدیم دادخواست و مراجعه به دادگاه خانواده بدون دلیل خاصی همسر خود را طلاق دهد. در واقع بدون ارائه هیچ دلیل محکمه پسندی با شرایطی امکان طلاق زوجه توسط زوج وجود دارد. از آنجا که آمار طلاق روند صعودی پیدا کرده بود ، قانون گذار در سال 1372 با تصویب ماده 1133 قانون مدنی مردان متقاضی طلاق را موظف کرد که ابتدا به دادگاه مراجعه کنند تا از طلاق های در حالت عصبانیت و مبتنی بر سوء تفاهم جلوگیری شود.

طلاق توسط مرد:

آقا برای استفاده از حق طلاقی که قانون برایشان به رسمیت شناخته است ابتدا باید به دفتر خدمات الکترونیکی قضایی مراجعه کرده و درخواست طلاق دهد. همچنین به موجب قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق ، صدور گواهی با عنوان عدم امکان سازش از سوی دادگاه پیش بینی شده است. گواهی عدم امکان سازش در واقع یک گواهی است که دادگاه بعد از رسیدگی به پرونده و در صورتی که امکان سازش بین زوجین وجود نداشته باشد و اختلاف آن ها در طی روند رسیدگی حل نشده باقی بماند ، صادر می کند. دفاتر رسمی طلاق تنها بعد از صدور این گواهی توسط دادگاه اقدام به ثبت طلاق می کند. نکته ای که در رابطه با طلاق از طرف مرد وجود دارد آن است که ، مرد تنها در صورتی می تواند همسر خود را بدون توافق و رضایت او طلاق دهد که ابتدا تمام حق و حقوق قانونی زوجه را به صورت تمام بپردازد. پیشنهاد می شود بیشتر بخوانبد شاید برایتان مفید باشد: وکیل طلاق توافقی نفقه چیست؟ دادخواست مطالبه نفقه وکیل تمکین وکیل نفقه VAKILEBRAHIMI-HAGH-TALAGH-حق-طلاق-چیست

حق و حقوق زن علاوه بر مهریه شامل مواردی می شود که در ذیل به آن ها پرداخته شده است:

1- مهریه

در صورتی که مهریه عند المطالبه باشد ، مرد باید تمام مهریه همسر خود را تمام و کمال پرداخت کند. در حالتی که مهریه عندالاستطاعه باشد باید توانایی پرداخت مرد اثبات و یا اگر مالی دارد ، پس از معرفی مال از جانب زوجه ( زن ) توقیف شود و در غیر اینصورت مهریه قسط بندی خواهد شد.

2- نفقه ایام گذشته

نفقه در واقع به معنی هزینه های لازم برای زندگی و تهیه خوراک ، پوشاک و … می باشد که طبق قانون برعهده شوهر قرار دارد. در صورتی که زوج ( شوهر ) در طول زندگی مشترک به همسر خود نفقه نپردازد یا تنها مقدار مشخصی از آن را پرداخته باشد ، در هنگام جدایی و در صورت مطالبه زوجه ، باید پرداخت کند.

3- اجرت المثل

زن بابت انجام امور منزل از قبیل پخت و پز ، نظافت و… مواردی از این دست طبق قانون وظیفه ای بر عهده اش نبوده و در صورتی که به دستور شوهر و بدون قصد انجام رایگان این کارها ، انجام داده باشد ، مستحق دریافت اجرت المثل خواهد بود. اصولا مقدار این اجرت المثل با توجه به نظر کارشناس تعیین خواهد شد.

4- نحله

این حق تنها در مورد طلاق به درخواست مرد و در صورتی که عذر موجهی از جانب مرد برای طلاق وجود نداشته باشد ، به زوجه تعلق می گیرد. در این حالت با توجه به کارهایی که زن در طول زندگی مشترک انجام داده و وسع مالی زوج ، مبلغی به عنوان نحله در نظر گرفته خواهد شد.

5- تصنیف اموال

یکی از شروط ضمن عقد ، شرط انتقال تصنیف اموالی که شوهر بعد از ازدواج با همسر خود به دست آورده است ، به همسر خود می باشد. در حالتی که عذر موجهی از جانب مرد برای طلاق وجود نداشته باشد ، باید نصف دارایی که بعد از ازدواج به دست آورده یا معادل آن را به همسر خود پرداخت کند. لازم به ذکر است ، حق دریافت نحله و تصنیف دارایی تنها در صورتی به زن تعلق می گیرد که مرد عذر موجهی برای درخواست طلاق خود نداشته باشد ، اما در حالتی که مرد عذر موجهی داشته باشد مانند خودداری زوجه از انجام وظایف زناشویی ، عدم تمکین و مواردی از این دست ، دیگر این حق برای زوجه متصور نیست. همچنین طلاق تنها بعد از پرداخت حقوق مالی زن ثبت شده و اگر مرد توان پرداخت این حقوق را به صورت یکجا نداشته باشد ، با صدور حکم اعسار این حقوق قسط بندی خواهد شد. در حالتی که زن بخواهد از دریافت حقوق مالی خود چشم پوشی کند نیز مشکلی برای ثبت طلاق وجود نخواهد داشت.

وکالت حق طلاق یا همان گرفتن حق طلاق توسط زوجه به دو صورت است:

1. اینکه به صورت شرط ضمن عقد در سند نکاحیه نوشته شود. 2. اینکه مرد به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه می کند و وکالت در طلاق به همسرش یا دیگری بدهد. اگر زوج خارج از کشور باشد می تواند به سفارت یا کنسولگری ایران مراجعه کند و حق طلاق را به هر کس که تمایل داشته باشد اعطا کند. اما مورد شایع این است که مرد به همسرش وکالت در طلاق می دهد. ولی همانطور که گفته شد زوج می تواند این وکالت طلاق را به هر کس که بخواهد مانند پدرش ، دوستش و یا همسرش واگذار کند.

نکته:

وکالت طلاق بایستی حتما محضری باشد یعنی در سند رسمی باشد. خواه ضمن سند ازدواج یا به صورت وکالتنامه طلاق محضری. در صورت داشتن هرگونه سوال در ارتباط با حق طلاق و مراحل و مدت زمان انجام آن با شماره 09122724813 تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *