دسته‌بندی نشده

اعلام مفقودی چک

زمانی اتفاق می افتد چک صادره به دلایل گوناگون مفقود می گردد، برای این موضوع لازم است پیگیری های متعدد صورت گیرد تا جلوی اقدامات احتمالی مخرب گرفته شود چگونگی و مراحل این امر به شرح مقاله ذیل می باشد که در صورت تمایل می توانید تا پایان مقاله اعلام مفقودی چک با ما همراه باشید.

دستور عدم پرداخت به بانک مربوطه:

چک ممکن است به دلایل مختلفی مثل سرقت ، مفقود شدن ، کلاهبرداری ، جعل و … گم بشود. طبق ماده 14 قانون صدور چک ، بعد از گم شدن چک ، صادر کننده باید به بانک کتبا دستور عدم پرداخت بدهد. بانک بعد از بررسی هویت دستور دهنده ، در صورتی که کسی چک را به بانک ارائه دهد ، از پرداخت وجه آن خودداری می کند و با ذکر علت ، اقدام به صدور گواهی عدم پرداخت می کند. بنابراین اولین مرحله در اعلام مفقودی چک این است که صادر کننده به بانک مراجعه کند و در فرم مخصوصی که بانک به او می دهد ، دستور کتبی عدم پرداخت را بدهد.  در ادامه ، بانک برای مدت یک هفته حساب را مسدود می کند که در این مدت، صادر کننده باید به مراجع قضایی مراجعه کند. اعلام-چک-مفقودی-elame-check-mafghodi پیشنهاد ما برای شما: وکیل چک قانون صدور چک جدید

رجوع به مراجع قضایی صالح برای اعلام چک مفقودی:

مرحله بعدی که صادر کننده چک برای اعلام مفقوی چک بر عهده دارد این است که ظرف یک هفته ای که بانک حساب او را مسدود کرده است به مراجع قضایی صالح مراجعه کند و بعد اعلام مفقودی چک و تشکیل پرونده ، گواهی مربوط به مفقودی چک را از مرجع قضایی دریافت کند. لازم به ذکر است که مرجع صالح برای اعلام مفقودی چک تا مبلغ دویست میلیون ریال، شورای حل اختلاف و مبلغ بیشتر از آن، در صلاحیت دادسرا است. نکته مهم: مراجعه به شورای حل اختلاف منحصر به زمانی است که چک گم شده است ولی اگر چک سرقت یا جعل شده باشد، باید در دادسرا اقامه دعوی کرد، حتی اگر مبلغ چک کمتر از دویست میلیون ریال باشد.

ارائه گواهی به بانک مسدود کننده:

مرحله آخر از مراحل اعلام گم شدن چک این است که بعد از دریافت گواهی از مرجع صالح، دستور دهنده باید حداکثر ظرف مدت یک هفته گواهیِ دریافتی از مرجع قضایی را به بانک تسلیم کند. اگر دستور دهنده این گواهی را به بانک ارائه ندهد ، بانک بعد از گذشت یک هفته ، در صورت تقاضای دارنده چک ، وجه چک مفقود شده را به دارنده چک پرداخت خواهد کرد. البته بعد از ارائه گواهی اعلام مفقودی به بانک، بانک موظف است وجه چک را تا زمانی که تکلیف پرونده در مرجع رسیدگی مشخص نشده است، در حساب مسدود نگه دارد و از پرداخت وجه چک به دارنده امتناع کند. اما در صورتی که دادگاه موضوع مفقودی بودن چک را احراز کند، ممکن است حکم بر ابطال چک مفقودی صادر نماید.

استعلام چک از طریق سامانه ساد 24 :

ساد24 ، سامانه استعلام چک های بانکی و اعلام سرقت چک های مفقودی و سرقت شده . برای سهولت کار شما هموطنان عزیز در سامانه کشوری ساد 24، خدمات استعلام و اطلاع رسانی چک های بانکی را عرضه می کند. شما با مراجعه به سایت ساد24 می توانید چک دریافتی خود را به صورت کاملا رایگان استعلام بگیرید و از سرقتی نبودن آن اطمینان حاصل نمایید. همچنین در صورت بروز حادثه ای مانند سرقت و یا گم شد چک ، با ثبت آن در سامانه ساد24 می توانید به خود و دیگر هموطنان عزیزمان یاری رسانده و از سوء استفاده های احتمالی و یا نقل و انتقال آن در بازار جلوگیری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *