دسته‌بندی نشده

نفقه چیست؟

نفقه حقی است که بعد از عقد دائم به گردن شوهر است و باید به هر ترتیب به زن پرداخته شود. این میزان مال برای شروع زندگی از سمت زوج به زوجه داده می شود و به هیچ وجه نمی توان از پرداخت آن سر باز زد مگر در چند مورد خاص. دقت داشته باشید که نفقه فقط در ازدواج دائم وجود دارد و حقی غیرقابل انکار می باشد که در صورت عدم پرداخت زوجه می تواند با کمک وکیل نَفقه برای گرفتن این حق اقدام کند.

نفقه چیست و شامل چه چیزهایی می شود؟

طبق ماده 1107 قانون مدنی نَفقه شامل همه نیاز های متناسب و متعارف با وضعیت زن است و می تواند مسکن، پوشاک و خوراک را شامل شود. به علاوه نَفقه شامل هزینه های درمان زوجه نیز می باشد. نفقه برای هر زن فرق داشته و طبق نظر کارشناسان با توجه به در نظر گرفتن تمام نیازهای زن و شان او در نظر گرفته می شود.

ارتباط تمکین با پرداخت نفقه:

تمکین یکی از موارد خاصی است که به موجب آن پرداخت یا عدم پرداخت نفقه می تواند قانونی باشد. به بیان دیگر تمکین حقی است که برای مرد وجود داشته و باید توسط زن انجام شود که در غیر این صورت مرد نه تنها می تواند از پرداخت نَفقه سر باز زند بلکه می تواند برای موارد دیگر مانند ازدواج مجدد به دادگاه نیز مراجعه کند. البته دقت کنید که اگر زوجه بتواند ثابت کند که زندگی با زوج باعث ضرر مالی، جانی و شرافتی او شده دیگر حقی بر گردن زوجه برای تمکین نمی باشد و نَفقه نیز به او تعلق می گیرد.

هزینه درمان زوجه در نَفقه تا چقدر محاسبه شده است؟

طبق قانون، نَفقه کامل برای درمان زوجه فقط ملزم به درمان های متعارف می باشد و در مواردی مانند بیماری های صعب العلاج که هزینه های بسیار بالایی دارند و پرداخت آن  از توان زوج خارج است، حکم دادگاه میزان نفقه برای درمان را با توجه به میزان بضاعت زوج مشخص می کند. وکیل-نفقه-vakil-nafaghe

میزان دقیق نفقه چقدر است؟

در قانون کشور هیچ میزان مشخص و ثابتی برای نفقه مشخص نشده است و میزان نفقه بر اساس نیاز های زوجه و شان او تعیین می شود. برای این که نَفقه دقیق یک زن مشخص شود باید به دادگاه مراجعه نمود تا کارشناس دادگاه با توجه به شرایط میزان حق زن را مشخص کند. بعد از مشخص نمود میزان نفقه زوجه اگر طرفی با این حکم مشکل داشته باشد با مراتب مشکل خود را طی 7 روز اعلام نماید تا بررسی مجدد انجام و در غیر این صورت میزان نَفقه همان میزانی است که کارشناس اعلام کرده.

در صورت عدم پرداخت نَفقه آیا حقی برای زن وجود دارد؟

در این خصوص باید شرایط را در نظر گرفت که آیا زوجه از زوج تمکین می کرده است یا خیر و اگر تمکین نمی کرده برای چه بوده و به علاوه شرایط دیگری نیز وجود دارد که باید توسط دادگاه بررسی شود، ولی اگر پرداخت نَفقه به دلایل قانونی نباشد، زوج ملزم به پرداخت نفقه می شود و اگر باز هم نَفقه پرداخت نکند طبق قانون با او برخورد شده و زن می تواند طلاق نیز بگیرد.

چگونگی محاسبه نفقه:

در برخی از موارد زوجین در مورد مبلغ نَفقه با هم به تفاهم می رسند که در این صورت دادگاه دیگر وارد موضوع محاسبه نفقه نمی شود در غیر این صورت اگر زوجیت راجع به مبلغ نفقه با هم به تفاهم نرسند دادگاه میزان نَفقه را محاسبه می کند.در این صورت، قاضی امکان دارد که به درخواست زوجین ، پرونده میزان نفقه زن را با صدور قرار کارشناسی به کارشناس تعیین نفقه ارجاع دهد. پس از ارجاع کارشناس دادگاه باید میزان نفقه را محاسبه کند و آن را به قاضی اعلام کند چگونگی محاسبه میزان نَفقه زن توسط کارشناس نَفقه با توجه به سن زن ، میزان تحصیلات ، شغل و شأن خانوادگی او ، میزان نفقه این زن به لحاظ عرفی و مسائلی از این قبیل ، توسط کارشناس تعیین و حکم پرداخت آن توسط دادگاه صادر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *