دسته‌بندی نشده

وکیل نفقه

وکیل نفقه: نفقه به میزان مالی اشاره دارد که از سمت زوج برای پرداخت به زوجه برای شروع زندگی زناشویی و تمکین زن نسبت به شوهر پرداخت می شود. نفقه در ازدواج دائم وجود دارد و حق زن است و اگر زوج به هر دلیلی از پرداخت آن سر باز زند، زوجه می تواند به کمک یک وکیل نفقه حق قانونی خود را مطالبه و طبق دستور دادگاه زوج ملزم به پرداخت آن می شود.

ارتباط تمکین با پرداخت نفقه:

پرداخت نفقه برای زوج امری واجب است که در صورت عدم پرداخت آن زوجه می تواند از طریق اقدام قانونی این حق را مطالبه کند مگر در صورتی که عدم تمکین او توسط زوج ثابت شود. تمکین به معنای انجام برقراری رابطه زناشویی، حضور در منزل شوهر و حسن معاشرت است که زوجه ملزم به انجام آن می باشد. بد نیست بدانید که در صورت عدم تمکین زوجه، زوج می تواند از طریق وکیل تمکین اقدام قانونی نماید.

طلاق به خاطر عدم پرداخت نَفقه:

متاسفانه یکی از مشکلاتی که به خاطر پرداخت نفقه ممکن است به وقوع بپیوندد، طلاق به دلیل عدم پرداخت نفقه است. در این گونه موارد توصیه می کنیم قبل از هر کاری به سراغ وکیل طلاق بروید. داشتن وکیل طلاق به شما کمک کند تا در کمترین زمان ممکن به حق و حقوق خود برسید. فرقی نمی کند که شما زوج یا زوجه باشید، داشتن وکیل متخصص طلاق می تواند به شما کمک زیادی در حل پرونده طلاق داشته باشد. به علاوه قبل از هر گونه اقدام برای طلاق حتما از مشاوره حقوقی فوری نیز استفاده کنید. وکیل-نفقه-vakil-nafaghe-dar-tehran

انواع دادخواست نفقه:

متداول ترین نوع نفقه، نفقه ای است که توسط زوج به زوجه پرداخت می شود، ولی این تنها نوع نفقه نیست و در مواردی دیگر فرد باید نفقه اقارب نیز پرداخت کنید. منظور از اقارب، پدر، مادر و فرزندان زوج می باشند که طبق قوانین و شروط ذکر شده در آن، زوج مستلزم پرداخت نفقه به این دو گروه است و با توجه به این موضوع 2 نوع دادخواست برای نفقه وجود که دارد که به شرح زیر است.
  • نفقه زوجه
  • نفقه اقارب (پدر، مادر و فرزندان)

شماره تماس بهترین وکیل نفقه در تهران:

اگر می خواهید برای دریافت نفقه خود که به هر دلیل از سمت زوج پرداخت نمی شود، اقدام نماید تا به حق و حقوق خود برسید، می توانید از طریق شماره «09122724813» با بهترین وکیل نفقه در تهران در ارتباط باشید. دقت کنید که هدف از گرفتن وکیل فقط برای اقدامات قانونی و پرخاشگرانه نیست بلکه شما می توانید با مشاوره فوری قبل از هر گونه برخورد قضایی مشکل عدم پرداخت نفقه خود را حل کنید.

ایا نَفقه قابل تقسیط است؟

بله: با توجه به بضاعت و میزان درآمد شما و اینکه میزان نفقه زن چقدر است، شما می توانید درخواست اعسار داده تا نفقه را به صورت قسطی پرداخت کنید و دادگاه با بررسی وضعیت و اثبات ادعای شما، نفقه را قسط بندی می کند.

تعرفه حق الوکاله نفقه:

هزینه حق الوکاله نفقه معمولا بین وکیل و موکل توافق می شود و درصدی از نفقه می باشد؛ مثلا با توجه به میزان نفقه وکیل و موکل توافق می کند که وکیل 10 درصد از میزان نفقه را به عنوان حق الوکاله را بر دارد.

قوانین مربوط به نفقه:

برای روشن سازی بیشتری نفقه و حقوق مربوط به آن باید قوانین نفقه را دانست و از این رو در این بخش مقاله با بعضی از قوانین نفقه که به شرح زیر است آشنا می شویم. مطمئنا یکی از دلایل الزام داشتن وکیل نفقه، همین قوانینی هستند که شما با آن ها آشنایی ندارید.
  1. حبس تعزیری در صورت عدم پرداخت نفقه

طبق ماده 53 قانون حمایت از خانواده هر فردی که با داشتن توانایی مالی از پرداخت نفقه سر باز زند با اقدام همسر به حبس تعزیری از 6 ماه تا 2 سال محکوم می شود. این حکم برای سایر افراد خانواده که مشمول نفقه باشند قابل اجرا است.
  1. عدم تمکین زوجه

طبق ماده 1108 قانون مدنی بیان می کند که هر گاه زن بدون مانع مشروع از ادای وظایف زوجیت امتناع کند، مستحق نفقه نخواهد بود.
  1. عقد موقت

طبق ماده 1112 قانون مدنی در عقد موقت نفقه به زن تعلق نمی گیرد مگر این که در این زمان عقد شرط اجرا و شوهر متعهد به پرداخت نفقه شده باشد.
  1. منع از کار که مطابق مصالح خانواده نباشد

طبق ماده 1117 قانون مدنی یکی از حقوقی که شوهر می تواند زوجه را از هر نوع کار و صنعتی که منافع و مصالح خانوادگی را به خطر می انداز منع کند. در این حالت هم نفقه به عهده شوهر می باشد.
  1. عدم سکونت زوجه در منزل زوج

طبق ماده 1115 قانون مدنی هر گاه زن در صورت هر گونه خوف بدنی، مالی یا شرافتی می تواند با شوهر خود در یک منزل زندگی نکند و در این صورت نفقه زن همچنان به گردن مرد است.
  1. طلاق در صورت عدم پرداخت نفقه

طبق ماده 1129 قانون مدنی زمانی که شوهر از دادن نفقه سر باز زند با این که حکم دادگاه او را مستلزم به دادن نفقه کرده باشد، زوجه می تواند درخواست طلاق کند و دادگاه نیز شوهر او را مجبور به طلاق دادن او نماید. به علاوه زمانی که شوهر نتواند به دلیل عدم بضاعت مالی، نفقه زوجه را پرداخت کند، این موضوع که شوهر عدم توانایی تامین همسر را دارد برای دادگاه اثبات شده و حق طلاق به زوجه داده می شود. سوالات قاضی در دادگاه نفقه برای دریافت اطلاعات بیشتر در ارتباط با مواد قانونی نفقه روی لینک مقابل کلیک کنید:مواد قانونی نفقه

حکم نفقه در عقد موقت به چه شکل است؟

طبق قانون مدنی نفقه تنها در صورتی به زوجه تعلق گرفته می شود که عقد دائم اجرا شده باشد و در مواردی مانند صیغه و یا همان عقد موقت، زوج وظیفه ای برای پرداخت نفقه به زوجه ندارد.

حکم نفقه در دوران طلاق به چه شکل است؟

با توجه به نوع طلاق، حکم نفقه نیز تغییر می کند، به عنوان مثال اگر طلاق از نوع بائن باشد و در قبل از نزدیکی یا در زمان یائسگی و مبارات باشد که در این صورت برای شوهر حق رجوعی وجود ندارد و شوهر مستلزم به پرداخت نفقه نمی باشد؛ مگر اینکه این که طلاق بائن در زمان حاملگی زوجه اتفاق بیافتد. در حالت دوم اگر طلاق از نوع رجعی باشد نفقه به عهده شوهر سابق است، مگر اینکه طلاق در حالت نشوز زن واقع شده باشد.

آیا در زمان وفات زوج به زوجه نفقه تعلق می گیرد؟

بله زن می تواند در مدت عده وفات زوج که 4 ماه 10 روز است، نفقه بگیرد و این نفقه به صورت قانونی به زوجه تعلق می گیرد و اقارب زوج فوت شده موظف به پرداخت این نفقه می باشند. به علاوه زوجه می تواند درخواست نفقه گذشته خود را نیز بکند و با توجه به این که این حق بر زمره زوج است، اقارب باید آن را نیز پرداخت نمایند.

تاثیر داشتن وکیل نفقه در پرونده شما به چه شکل است؟

داشتن وکیل نفقه به این دلیل ضروری است که گرفتن نفقه در مواردی بسیار پیچیده بوده و زوج و زوجه به قوانین نفقه آگاهی درستی ندارند که همین موضوع باعث صرف زمان و هزینه زیادی برای آن ها می شود، ولی زمانی که یک وکیل نفقه به شما کمک کند، حتی ممکن است قبل از هیچ گونه اقدام قانونی در دادگاه و حتی جلسه اول نفقه، بتوانید مشکل را حل کرده و به حق و حقوق خود برسید.

تفاوت پرداخت نفقه به اقارب و زوجه:

تنها فردی ملزم به پرداخت نفقه به اقارب میشود که بضاعت مالی داشته باشد و بتواند نفقه والدین و فرزندان خود را بدهد. در غیر این صورت هیچ حقی برای فرد در قبال پرداخت نفقه اقارب نخواهد بود در حالی که در پرداخت نفقه زوجه بضاعت یا عدم بضاعت مالی فرد برای پرداخت در نظر گرفته نمی شود و فرد در دو حالت باید نفقه زوجه را پرداخت کند.

استطاعت مالی مرد تاثیر در شکل و پرداخت نفقه دارد؟

در پرداخت نفقه هیچ تاثیری نداری و فرد به هر حال باید نفقه را پرداخت نماید، ولی زمانی که مسئله استطاعت مرد به میان آید، می تواند تاثیر در جرم عدم پرداخت نفقه مرد داشته باشد به شکلی که تنها فردی مجازات تعزیری 6 ماه تا 2 سال حبس دریافت می کند که بضاعت مالی او ثابت شده باشد و در صورتی که فرد بضاعت مالی کافی برای پرداخت یکجای نفقه را نداشته باشد باید به صورت قسط بندی نفقه را پرداخت کند.

برای عدم پرداخت نَفقه باید شکایت کیفری تنظیم نمود یا دادخواست حقوقی؟

یکی از مهم ترین دلایل کمک از وکیل نفقه، عدم درک درست قوانین پرداخت نفقه است، به طوری که فرد نمی داند، نفقه می تواند شکل کیفری به خود بگیرد و یا اصلا در چه زمانی باید به سراغ دادخواست رفت و چه زمانی شکایت. در این زمان وکیل و متخصص نفقه به کمک شما می آید و بهترین کار ممکن را به شما پیشنهاد می دهد که آیا برای گرفتن نفقه از شکایت استفاده کنید یا دادخواست. زمانی که از شکایت کیفری استفاده کنید، این امکان وجود دارد که فرد به حبس برود. وکیل-نفقه-vakil-nafaghe

نَفقه جزو کدام جرائم است؟

اصولا نفقه جزو جرائم مستمر می باشد و زمانی پرونده بسته می شود که شاکی از شکایت خود کوتاه آید و رضایت دهد. ولی تا زمانی که پرونده باز است، زوجه می تواند به طور مستمر به دادگاه رفته و خواستار حقوق خود شود و اگر زوج نفقه او را پرداخت نکند، مستلزم پرداخت آن می شود و ماه های بعد نیز اگر از پرداخت سر باز زند، باز هم مستلزم پرداخت می شود. در صورت تمایل به برقراری ارتباط با بهترین وکیل خانواده در تهران روی لینک مقابل کلیک کنید:بهترین وکیل خانواده در تهران

جمع بندی:

نفقه یک حق مسلم و به گردن زوج است و هر زمان زوجه بخواهد باید حق او پرداخت شود، عدم پرداخت نفقه تنها در صورتی امکان پذیر است که زوجه از زوج تمکین نکند و در غیر این صورت زوج به هیچ عنوان نمی تواند از پرداخت نفقه سر باز زند. یکی دیگر از انواع نفقه، نفقه اقارب است که به والدین و فرزندان فرد تعلق می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *