دسته‌بندی نشده

وکیل خانواده

وکیل خانواده: اکثر دعاوی خانوادگی به یکدیگر، یک اقدام اشتباه یا شکست در یک دعوی، سایر دعاوی را تحت الشعاع قرار می دهد. اکثر دعاوی خانوادگی در دادگستری با مطالبه مهریه از جانب زوجه آغاز می گردد و با اقامه دعوی الزام به تمکین از جانب زوج ادامه پیدا می نماید.

شماره تماس وکیل خانواده:

این مقاله توسط وکیل خانواده به رشته تحریر درآمده است شما همراهان عزیز میتوانید در هرکجای این مطلب اگر سوالی برایتان پیش آمد با شماره 09122724813 تماس حاصل نمایید و یا سوال خود را در قالب کامنت مطرح کرده تا وکیل خانواده به آن پاسخ دهد.

موارد قضایی خانواده که توسط وکیل خانواده قبول وکالت صورت می گیرد :

 •  نامزدی و خسارات ناشی از برهم زدن نامزدی، ازدواج، سن ازدواج، الزام به ثبت ازدواج دائم، اثبات رابطه زوجیت، اخذ اجازه ازدواج دختر، ازدواج مجدد زوج
 •  استرداد جهیزیه، تأمین دلیل جهیزیه، تأمین خواسته جهیزیه
 • مطالبه مهریه، مهرالمثل، ممنوع الخروجی، تأمین خواسته و توقیف اموال، اعسار و تقسیط
 • نفقه زوجه، نفقه فرزند، ترک انفاق، تهیه مسکن مستقل، تمکین، نشوز زوجه
 • شروط ضمن عقد، شرط نصف دارایی، اجرت المثل، نحله
 • عسر و حرج زوجه، گواهی عدم امکان سازش، طلاق توافقی، طلاق رجعی، طلاق بائن، طلاق خلع، طلاق مبارات، رجوع
 •  فسخ نکاح، موارد فسخ نکاح، تدلیس
 • حضانت فرزند، ملاقات فرزند
 • اثبات نسب، نفی ولد، اهدای جنین، فرزند خواندگی
 •  جحر، قیمومت، نصب قیم، عزل قیم، رفع حجر، حکم رشد
 • دستور موقت در خصوص دعاوی خانواده
 • امور راجع به غایب مفقودالاثر
 • تغییر جنسیت

درچه شرایطی مهریه به خانم تعلق می گیرد؟

مهریه مالی است که زوج مکلف است در زمان وقوع عقد نکاح به زوجه بپردازد. در مهریه عند الاستطاعه چنان چه خانم تقاضای مهریه نماید ، این تکلیف بر عهده زوجه است که ثابت نماید زوج توانایی مالی در جهت پرداخت مهریه دارد.

شرایط اعمال حق فسخ عقد نکاح چیست؟

وقتی که برای زوج یا زوجه صفت خاصی در عقد نکاح شرط شده باشد و پـس از عقد نکاح معلوم شود که طرف آن صفت خاص را ندارد برای طرف مقابل حق فسخ ایجاد می شود. مثال: پـس از عقد نکاح معلوم شود که دختر قبلا دو شیزگی خود را از دست داده است که زوج می تواند عقد نکاح را فسخ نماید. پس چنان چه آقایان متوجه شدند که همسـرشان حاوی بیماری های سبب فسخ هستنـد به هیچ عنوان نباید نزدیکـی کنند بلکه دعوای فسخ را مطرح نمایند چون بعد از نزدیکـی، کل مهر با وجود فسخ نکاح به خانـم تعلق می گیرد و در صورتی که سبب فسخ عقد نکاح ، عنن (یعنی ناتوانی جنسی زوج در توانایی برقراری رابطه زناشویی با همسـر خود) باشد زوجه می تواند نصف مهر را حتی موقع عدم نزدیکـی ، از همسـرشان اخذ کنند.

چگونه مهریه توسط وکیل خانواده به اجرا گذاشته می شود؟

مهریه از طریق اجراییات اداره ثبت و دادگاه خانواده از طریق وکیل دادگستری مطالبه و وصول خواهد شد.

خانم تحت چه شرايطي مي تواند براي تنصيف دارايي (نصف دارايي) توسط وکیل خانواده اقدام نمايد؟

يكي از شروط ضمن عقد نكاح كه در بندالف عقد نامه قيد شده نصف دارايي مي باشد كه جهت استحقاق زوجه اولا طلاق می بایست به تقاضـای زوج باشد هر گاه زوجه اقدام به طلاق کند اين بند حاوی حال او نخواهد شد ثانيا طلاق نبايد ناشي از تخلف زوجه از وظايف شرعي او و سوء رفتار او باشد ثالثا همـه دارايي ايام زوجيت را شامل نخواهد شد بلكه تشخيص آن به عهد محکمه بوده كه متناسب با وضعيت مالي زوج تعيین مي شود و حاوی دارايي هاي پیش از وصلت نمي باشد و مسائلي مثل سهم الارث نيز جزء نصف اموال نمي شود و اين اموال می بایست در وقـت طلاق موجود باشد چنان چه پیش از طرح اختلاف مال به فروش رفته باشد يا انتقال داده شده باشد حاوی تنصيف نخواهد شد.

ثبت ازدواج موقت در چه شرایطی انجام می گیرد؟

در حالت کامل ثبت ازدواج موقت ضـروری نیست مگر با موافقت خانم و آقـا و یا باردار شدن خانـم ولی از آنجا که ثبت ازدواج دائم اجباری است و نداشتن ثبت برای آقـا مجازات زندان در پی خواهد دارد، آقایان به دو شیوه این ازدواج را ثبت می کنند یا اینکه به محکمه رجوع کـرده و اجازه ازدواج دوباره را از محکمه می گیرند.

آیا ملاقات با فرزند را می توان از پدر و یا مادر گرفت؟

حضانت فرزند و یا ملاقات با فرزند حق و تکلیفی است که قانون برای والدیـن تعیین می کند. یعنی والدیـن به دلیل اینکه فرزند آنان است حق خواهند داشت فرزند خود را ملاقات کنند و تکلیف است به این مفهوم که قانون این وظیفه را بر عهده والدیـن گذاشته و والدیـن نمی توانند از نگهداری فرزند خود اجتناب کنند. لذا  پـس از طلاق مادر می تواند برای دریافت حضانت فرزند هم اقدام نماید. در صورتی که طلاق توافقی باشد شانس دارد مادر در قبال بخشیدن همـه و یا قسمتی از مهریه حضانت فرزند را از پدر دریافت کند ولی در این صورت هم پدر حق ملاقات (ملاقات چند ساعته) با فرزندش را خواهد داشت. وکیل خانواده-vakil khanevadeh

حضانت فرزند تا چند سالگی با پدر می باشد؟

برای حضانت و مواظبت کردن طفل كه والدیـن او از یكدیگر جدا شده‌اند، مادر تا 7 سالگی (پسر یا دختر فرقی ندارد) اولویت دارد و پـس از آن تا سن بلوغ حضانت با پدر می باشد. دختر در سن 9 سالگی و پسر در سن 15 سالگی از سن حضانت خارج شده و می تواند خود انتخاب نماید که با پدر زندگـی نماید و یا مادر بعد از 7 سالگی هم پـس از اینکه حضانت فرزند به پدر داده شد مادر می‌تواند برای ملاقات با فرزندش زمان بگیرد.

چگونه زوج می تواند زوجه را الزام به تمکین نماید؟

تمکین یعنی این‌که زوجه می بایست در اطاعت تمام از شوهر باشد. زوج نخست می بایست برای تأییـد عدم تمکین زوجه شکایت الزام به تمکین بدهد به این صورت چنان چه زوجه در پاسـخ شکایت الزام به تمکین جـواب مناسبی ندهد و پـس از ارجاع کارشناس معلوم شود که زوجه منزل را رها کـرده است بنابراین زوج می تواند نداشتن تمکین زوجه را تأییـد نماید.

چگونه زوجه می تواند جهیزیه را استرداد نماید؟

زوج می‌تواند از منافع جهیزیه با اجازه زوجه بهره گیری نماید که بر حسب قانون هیچ حقی را برای زوج ایجاد نمی‌کند چرا که زوجه می‌تواند جهیزیه را به دیگری انتقال دهد.

در صورت طلاق از طرف زوجه اجرت المثل و نحله به ایشان تعلق می گیرد؟

برای این‌که به زوجه اجرت المثل تعلق یابد تقاضـای طلاق نبایستی از طرف زوجه باشد و ضـروری است که زوج نیت طلاق داشته باشد. اما چنان‌چه تقاضای طلاق از طرف زوج باشد، ناشی از تخلف زوجه از وظایف همسـری یا سوء اخلاق (بد اخلاقی) و رفتار زوجه باشد، در این صورت هم اجرت المثل به او تعلق نخواهد گرفت. اگـر زوجه کارهایی را که شرعا برعهده وی نبوده، به دستور زوج و با نداشتن نیت تبرع انجام بدهد و برای محکمه هم ثابت شود، محکمه اجرت المثل کارهای انجام‌ گرفته را محاسبه و به پرداخت آن رأی می دهد.

طلاق از طرف آقـا توسط وکیل خانواده:

حق مراجعه و برگشت به خانـم برای آقـا در نظـر گرفته شده است و آقـا می تواند به دلیل این‌که طلاق رجعی (یعنی آقـا حق مراجعه به همسـرش را در وقـت عده بدون نیاز به تشریفات دارد) است در وقـت عده بدون نیاز به تشریفات به خانـم مراجعه نماید. 

طلاق از طرف خانـم توسط وکیل خانواده:

اگر خانـم یکـی از این شروط ۱۲ گانه را داشته باشد از ناحیه آقـا وکیل خانواده است خودش شخصاً یا با گزینش فرد دیگری به عنوان وکیل خانواده به محکمه رجوع نماید و پـس از تاییـد آن، تقاضـای طلاق نماید .  اگر نیاز به دریافت مشاوره حقوقی با وکیل خانواده دارید و یا می خواهید پرونده خود خود را به وکیل بسپارید می‌توانید با شماره 09122724813 تماس حاصل نمایید و یا اگر سوألی برایتان پیش آمد می توانید از طریق برنامه های تلگرام و یا واتس آپ در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *