دسته‌بندی نشده

شرکت سهامی

یکی از شرکت های تجاری نامبرده شده در قانون تجارت ، شرکتهای سهامی میباشد. این شرکت با مشخصات و ویژگی هایی که دارد جزو شرکت های کم خطر تر و مناسب است در ادامه ما شما را با مشخصات و ویژگی های شرکتهای سهامی آشنا میکنیم شما همراهان عزیز میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در حوزه شرکتهای سهامی با شماره 09122724813 تماس حاصل فرمایید و یا سوال خود را در قالب کامنت بیان کرده تا توسط وکیل شرکت به آن پاسخ داده شود.

شرکت سهامی چیست؟

شرکتهای سهامی شرکتی است که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آن ها است. حداقل تعداد شرکاء در  شرکت سهامی ، نباید از سه نفر کمتر باشد.

ماهیت شرکتهای سهامی چیست؟

ماهیت این گونه شرکت ها بیش از هر چیز،قرارداد است مع ذلک شرکت سهامی کاملآ تابع قرارداد شرکا نیست و به خصوص در لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت مصوب 1347 بر جنبه تاسیس بودن آن بیشتر تاکید شده است. مطابق قانون مذکور شرکتهای سهامی شرکت بازرگانی محسوب می شود ولو این که موضوع عملیات آن امور بازرگانی(موارد مندرج در ماده 2 قانون تجارت) نباشد.

شرکتهای سهامی به دو دسته تقسیم می شود:

  1. شرکتهای سهامی عام
  2. شرکتهای سهامی خاص

شرکت سهامی عام چیست؟

شرکت هایی که موسسین آن ها قسمتی از سرمایه شرکت را از طریق فروش سهام به مردم تامین می کنند.

شرکت سهامی خاص چیست؟

شرکت هایی که تمام سرمایه آن ها در موقع تاسیس منحصرآ توسط موسسین تامین گردیده است.

شرایط و نحوه تشکیل شرکتهای سهامی عام:

شرکتهای سهامی عام یکی از جامع ترین و کامل ترین شرکتها در قانون تجارت محسوب می شود و معمولا در زمانی این نوع شرکتها تاسیس می گردد که سرمایه شخصی افراد کفایت برای ایجاد اینگونه شرکتها کفایت نمی کند مثل …ایجاد سدها وبانک ها داخلی و خارجی و استخراج معادن و تجارت با کشورهای  اجنبی و تاسیس کارخانجات صنایع و معادن بهمین منظور برای جلب سرمایه های فراون از طریق شرکاء مراحل خاص خود را دارد. شرکتهای سهامی عام شرکتی است که موسسین اقلآ  20 درصد سرمایه را الزامآ باید خودشان تامین نمایند و لااقل سی و پنج درصد از این  مبلغ را در حسابی به نام شرکت در شرف تاسیس در یکی از بانک ها سپرده و سپس اظهارنامه ای به ضمیمه ی طرح اساسنامه ی شرکت و طرح اعلامیه ی پذیره نویسی سهام،به مراجع ثبت شرکت ها تسلیم نمایند.همچنین میتوان قسمتی از تعهد موسسین به صورت غیرنقد باشد که در این صورت عین آن یا مدارک مالکیت آن را در همان بانکی که برای پرداخت مبلغ نقدی حساب باز شده است تودیع و گواهی بانک را به ضمیمه اظهارنامه و ضمائم آن به مرجع ثبت شرکت ها تسلیم نمایند ضمنا  قسمتی از سرمایه ی شرکت را ،از طریق فروش سهام به مردم تامین می کنند. پس از ثبت شرکتهای سهامی عام،سهام آن در بورس داد و ستد می شود. شرایط قانونی تاسیس شرکتهای سهامی عام در ماده 6 لایحه اصلاحی قانون تجارت بیان شده است. شرکت سهامی-SHERKATE SAHAMI

شرایط و نحوه تشکیل شرکت های سهامی خاص:

همان طور که بیان شد شرکتهای سهامی خاص شرکتی است که تمام سرمایه آن ها در موقع تاسیس منحصرآ توسط موسسین تامین گردیده است. و تفاوت آن با شرکت های سهامی آن در این است که نمیتواند مانند شرکتهای سهامی عام سهام خود را به عموم عرضه نماید و تمام سرمایه آن توسط موسسین تعهد و پرداخت می شود و در موارد دیگر کاملآ شبیه شرکت سهامی عام می باشد. شرایط قانونی راجع به تاسیس شرکتهای سهامی خاص در ماده 20 لایحه اصلاحی قانون تجارت بیان شده است.

ویژگی های شرکت های سهامی چیست؟

1-انتشار اوراق قرضه در شرکتهای سهامی عام مقدور است و لکن در شرکتهای سهامی خاص خیر. 2-به منظور فروش سهام در شرکتهای سهامی عام ،می بایست اعلامیه پذیره نویسی منتشر گردد و لکن در شرکتهای سهامی خاص اینگونه نیست. 3-در شرکتهای سهامی عام ،تشکیل مجمع عمومی موسس الزامی است و لکن سهامی خاص الزامی وجود ندارد. 4-در شرکتهای سهامی عام در هنگام تاسیس 20% از سرمایه شرکت می بایست توسط موسسین تعهد و حداقل 35% توسط آنان به حساب جاری شرکت در شرف تاسیس سپرده گذاشته شود و مابقی از طریق فروش سهام  به مردم تامین می گردد و اما در شرکتهای سهامی خاص می بایست کلیه سهام توسط موسسین تامین گردد. 5-سرمایه شرکتهای سهامی عام ،در هنگام تاسیس حداقل پنج میلیون ریال می باشد. و در سهامی خاص حداقل یک میلیون ریال. 6- در شرکتهای سهامی عام ،اظهارنامه ثبت شرکت می بایست به امضای کلیه موسسین برسد و همچنین در شرکتهای سهامی خاص. 7-امضای ورقه تعهد سهم در شرکتهای سهامی عام مستلزم قبول اساسنامه و تصمیمات مجامع عمومی می باشد . 8-حداقل تعداد اعضا برای تشکیل شرکتهای سهامی عام 5 نفر می باشد.و در شرکتهای سهامی خاص سه نفر می باشد.

جمع بندی :

اگر میزان سرمایه افرادی جهت تاسیس هلدینگ ها و شرکتهای تجاری بزرگ فراهم نبود می توانند با تاسیس شرکتهای سهامی عام تحت شرایط خاصی ،از مزایای اینگونه شرکتها استفاده کنند و اینکه مسولیت سهامداران در اینگونه شرکت ها بسیار ناچیز بوده و تا میزان سهام شان در شرکت ها میباشد. این مقاله توسط وکیل شرکت به نگارش در آمده است پیشنهاد میشود جهت کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با دعاوی شرکت ها دیگر مقالات مربوط یه این حوزه را مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *