حقوقی

وکیل چک – اجزا و انواع چک

چک برگه ای است که به موجب آن صادر کننده چک بخشی یا کل دارایی خود در نزد بانک را مسترد یا به دیگری واگذار می کند. در این فرآیند خیلی پیش می آید که صادر کننده چک، چک هایی را صادر کند که بیشتر از کل دارایی های اوست و به همین دلیل بانک چک بلامحل اعلام می کند. در بیشتر مواقع فردی که صاحب چک است، تقاضای برگشت چک را داده و طرفین نیازمند وکیل چک می شوند. اگر شما هم جزو افرادی هستید که چک برگشتی دارید یا از فردی برای پاس نشدن چک هایش، شاکی هستید و به دنبال بهترین وکیل چک در تهران هستید تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

چک چیست؟

چک یک سند تجاری مهم است که بیشتر خدمات تجاری با مبالغ با از طریق چک انجام می شود. چک دارای انواع مختلفی است و کاربرد های مشخصی نیز دارد. در بعضی از موارد و به دلایل مختلف چکی پاس نشده و یک فرد شاکی و دیگری متهم به کلاه برداری می شود. فرقی نمی کند که جزو کدام دسته باشید فقط این مهم است که به یک وکیل خوب برای چک برگشتی نیاز دارید.

شماره تماس بهترین وکیل برای وصول چک

اگر به هر دلیل در مشکلات مربوط به چک های برگشتی هستید و به دنبال فردی متخصص برای رفع آن هستید، می توانید از طریق شماره ی «09122724813» با متخصصین تیم حمیدرضا برادران ابراهیمی وکیل دادگستری در ارتباط باشید. به شما تضمین می دهیم که در کمترین زمان ممکن تمام مشکلات چک برگشتی شما حل شود.

چک از چه اجزایی تشکیل شده؟

اگر از چک استفاده می کنید، دانستن این موضوع برای شما ضروری است، پس با دقت این قسمت از مقاله را بخوانید تا در آینده به مشکل برنخورید. همان‌طور که می دانید چک سندی تجاری است که به موجب آن صادر کننده مبلغی را دارایی های خود در بانک را مسترد یا به دیگری واگذار می کند. به طور کلی چک ها از سه قسمت اصلی تشکیل شده‌اند که این قسمت به شرح زیر است.
  1. صادر کننده صادر کننده چک فردی است که مالی در بانک داشته و با استفاده از دسته چک خود، مقداری یا کل آن را از بانک پس می گیرد یا به شخص دیگری واگذار می کند. صادر کننده چک کسی است که ورق چک را با اطلاعات معینی پر می کند.
  1. محال علیه در اسناد تجاری مانند چک، محال به جایی گفته می شود که پول صادر کننده در آن قرار دارد و تا زمانی که ورق چکی به آن جا ارسال نشود، این پول دست نخورده باقی می ماند. دقت داشته باشید که در حال حاضر تنها محال علیه قانونی و معتبر بانک ها می باشند. بد نیست بدانید که چک بی محل هم از همین کلمه گرفته شده است و به جایی اشاره دارد که پول در آن وجود ندارد.
  1. دارنده چک کسی که چک برای او صادر شده است را دارنده چک می گویند. چک می تواند برای شخصی خاص صادر شود یا از طریق پشت نویسی و وراثت چک به او برسد، دارنده چک تلقی می شود و می تواند اقدام به وصول چک نماید. پس دقت کنید کسی که چک به اسم او صادر شده است، دارنده چک حساب می شود، نه فردی که چک را دارد و به بانک مراجعه می کند.
بهترین وکیل چک

چرا وجود وکیل متخصص چک ضروری است؟

خیلی از این مشکلات می تواند پیش نیاید اگر شما قبل از هر کاری به سراغ مشاوره حقوقی فوری چک بروید و از متخصصین و وکلای پایه یک دادگستری مشاوره دریافت کنید. توجه کنید که مشکلاتی که پیرو چک های بی محل و برگشتی وجود دارند خیلی بیشتر از صدور یک چک و پاس نشدن آن به علت عدم موجودی صادر کننده است. در بعضی از موارد فرد با اعتماد اشتباه به فرد دیگری دسته چک خود را به دیگری می سپارد و این فرد با صدور چک های بی محل، صاحب دسته چک را به مشکل می اندازد، پس اگر می خواهید از چک استفاده کنید، حتما باید از وکیل متخصص چک کمک بگیرید.

بهترین وکیل دعاوی چک چه کسی است؟

اگر به دنبال بهترین وکیل چک برگشتی هستید باید به چند نکته دقت داشته باشید. قبل از هر چیزی باید به رزومه وکیل دقت داشته باشید تا ببینید این وکیل چک چه رزومه ای دارد و آیا از نظر اخلاق کاری با اخلاق شما سازگار است یا خیر. به علاوه این نکته هم مهم است که باید بدانید وکیل چک حتما باید در حوزه چک های برگشتی فعالیت حرفه ای داشته باشد و تمام نکات مهم برای پیش بردن دعاوی چک را بداند.

هزینه وکیل برای چک های برگشتی

در ابتدای مطلب باید بدانید که هزینه وکیل برای وصول چک متفاوت است و بسته به میزان کار و سختی مسیر وصول چک این هزینه تعیین می شود. البته باید بدانید که حق الزحمه وکیل برای چک های برگشتی بین 3 الی 10 درصد می باشد که با توجه به پرونده و توافق طرفین تعیین می شود. البته طبق توافق طرفین این درصد ها می تواند متغیر باشد و کمتر یا بیشتر از این اعداد باشد.

وکیل برای چک سفید امضا

یکی از مهم ترین دعاوی چک، دعاوی هستند که در آن پای چک های سفید امضا وجود دارد. قبل از هر چیزی باید بدانید که چک سفید امضا به چکی گفته می شود که امضای صادر کننده چک را دارد و بقیه قسمت های آن خالی است. این چک فقط در شرایط خاص استفاده می شود، زیرا صادر کننده از اهمیت آن باخبر است. حال فرض کنید یک چک سفید امضا از شما سرقت شده باشد و هر فردی که این چک را داشته باشد بتواند به راحتی هر مبلغی، هر تاریخی و هر تحویل گیرنده ای برای چک مشخص کند، پس شما در این موارد حتما باید وکیل برای چک سفید امضا داشته باشید، زیرا در دردسر بزرگی گیر کرده اید.

انواع چک طبق قانون

دانستن این نکته نیز مهم است که چک ها انواع مختلفی دارند و نمی توان تمام چک ها را به یک شکل دید. یکی از مواردی که باعث می شود فرد در مشکلات قانونی چک قرار بگیرد، همین عدم آگاهی درست درباره چک های می باشد، پس توصیه می کنیم قبل از صدور چک با یک وکیل متخصص چک مشورت کنید تا درگیر مشکلات بعدی نشوید. چک ها از نظر قانونی در دسته های زیر قرار می گیرند.
چک عادی چکی است که از اشخاص عهده بانک ها به حساب جاری خود صادر کرده و دارنده چک، داده می شود و تنها تضمین آن اعتبار صادر کننده است.
چک تضمین شده چکی است که اشخاص عهده بانک ها به حساب جاری خود صادر و توسط بانک پرداخت کننده وجه، وجود اعتبار حساب صادر کننده تضمین می شود. در این مدل چک صادر کردن بعد از تایید نهایی، بانک حساب جاری صاحب حساب را مسدود می کند.
چک رمز دار یا تضمین شده چکی است که توسط همان بانک به عهده همان بانک با درخواست مشتری صادر و پرداخت وجه توسط بانک نیز تضمین شده است. متقاضی صدور چک رمز دار نیازی به داشتن حساب جاری در بانک صادر کننده چک ندارد.
چک مسافرتی چک مسافرتی که به تراول چک هم معروف است به چکی گفته می شود که توسط بانک صادر و وجه آن در یکی از شعب همان بانک یا توسط کارگزاران و نمایندگان آن پرداخت می شود.
چک سفید امضا چکی است که فقط دارای امضای صادر کننده بوده و بقیه اطلاعات را هر فردی که چک را داشته باشد، می تواند پر کند. این‌گونه چک ها اگر به سرقت بروند، دردسر زیادی برای صادر کننده ایجاد می کنند.
چک مدت دار چک وعده دار یا مدت دار به نوعی خاص از چک گفته می شود که در یک تاریخ مشخص برای تاریخ مشخص دیگری صادر می شوند و مسلما تاریخ صدور و سر رسید آن ها متفاوت می باشد؛ مثلا می توان یک چک را در تاریخ همان روز برای 5 ماه دیگر صادر نمود. این مدل چک در بازاری ها و افرادی که کسب و کار دارند بسیار دیده می شود

چک سرقتی چیست و آیا امکان استفاده از آن وجود دارد؟

یکی از بزرگترین کابوس های افرادی که از دسته چک استفاده می کنند، گم یا به سرقت رفتن دسته چک یا برگه ای از آن است؛ ولی این برگه ها دارای اعتبار است و فردی که چک را دارد می تواند از آن استفاده کند؟ بله در صورتی که چک شما سفید امضا بوده باشد، حکم پول نقد را دارد و فرد می تواند از آن سو استفاده کند. توصیه ما در این موارد رفتن به سراغ وکیل چک سرقتی است تا در کمترین زمان ممکن مشکل شما حل شود.
وکیل چک

وکیل برای انواع چک

موارد رفع سوء اثر از چک برگشتی

اگر بخواهم این مفهوم را خیلی ساده توضیح دهم باید گفت که زمانی که یک فرد تعداد مشخص چک برگشتی داشته باشد به بانک ثابت می شود که این فرد صلاحیت داشتن چک را نداشته و به او اعتبار نمی دهند ولی این اثر برای همیشه ماندگار نبوده و در شرایط خاص می توان اثر آن را از بین برد، اینجا همان جاست که نقش وکیل چک برای رفع سوء اثر چک برگشتی پر رنگ می شود. در موارد زیر وکیل چک می تواند به شما در رفع سریع اثر چک برگشتی کمک کند.
  • ارائه لاشه چک به بانک ارائه رضایت نامه رسمی از مراجع قضایی بابت این که عملیات اجرایی چک متوقف شده است.
  • کسری حساب تکمیل شود در صورتی که صادر کننده چک، کسری مبلغ چک را واریز و درخواست رفع مسدودی حساب جاری خود را نماید. در این حالت بانک تا زمان مراجعه دارنده چک حساب را مسدود نگه داشته و طی 3 روز به دارنده برای برداشت مبلغ کسری اطلاع رسانی می کند.
  • چک های برگشتی فاقد شکایت با گذشتن 3 سال از صدور گواهی عدم پرداخت چک و در صورتی که هیچ گونه شکایتی مطرح نشده باشد، فرد می تواند درخواست ارائه کند و طبق قانون جدید که در سال 98 تصویب شد، بانک باید مراحل رفع مسدودی را انجام دهد.
  • حکم برائت دادگاه در مواردی که دادگاه حکم برائت از پرداخت چک را صادر نموده باشد و توسط فرد ارائه شود.

شرایط شکایت کیفری چک برگشتی

یکی از راه‌ هایی که می‌ توانید از چک برگشتی شکایت کنید شکایت کیفری می‌ باشد، که از طریق دادگاه کیفری قابل پیگیری است. با این روش دارنده ی چک بنا به هر دلیلی مانند بسته بودن حساب صادر کننده، عدم تطابق امضا،  نبودن مبلغ کافی، قلم خوردگی و… می‌ تواند برای برگشت زدن چک در بانک اقدام کند و بعد از آن از بانک گواهی عدم پرداخت را دریافت کرده و می‌ تواند مراحل بعدی شکایت را از طریق دادگاه کیفری دنبال کند. برای آغاز شکایت کیفری از چک برگشتی باید اصل چک و گواهی عدم پرداخت که از بانک صادر می‌ شود به دفتر خدمات الکترونیک قضایی ارائه شود و ثبت شکایت انجام شود‌. بعد از اینکه شکایت ثبت شد، پرونده برای تحقیقات به کلانتری مربوطه ارجاع داده می شود و تحقیقات لازم انجام خواهد شد.  بعد از اینکه تحقیقات انجام شدند و پرونده هم تکمیل شد، پرونده به دادسرا ارسال می‌ شود و بعد از آن دادسرا در صورتی که وقوع جرم را محرز بداند این پرونده را با صادر کردن کیفرخواست، به دادگاه ارسال می‌ کند. به این نکته توجه کنید که هنگام طرح شکایت کیفری از چک فقط می‌ توانید این کار را بر علیه صادر کننده چک انجام دهید و هرگز قادر نیستید که بر علیه سایر مسئولان چک مانند ضامن شکایت کیفری داشته باشید. فردی که می‌ تواند نسبت به شکایت کیفری چک اقدام کند کسی است که چک را به بانک ارائه داده و گواهی عدم پرداخت به نام او صادر شده باشد. 

بهترین وکیل برای شکایت کیفری چک برگشتی

در صورتی که چک بعد از برگشت خوردن به شخص دیگری منتقل شود این چک به هیچ عنوان قابلیت شکایت کیفری نخواهد داشت. این وکیل ماهر خدماتی مانند مشاوره واتساپی،  مشاوره تلفنی و مشاوره آنلاین را هم در پیام رسان‌ های مختلف برای شما انجام می‌ دهد تا اگر امکان مراجعه به تهران و دفتر این وکیل برای شما فراهم نبود، بتوانید به صورت آنلاین از مشاوره‌ های مفید او برخوردار شوید. اگر انجام مراحل ذکر شده برای شما دشوار است و احساس می‌ کنید که نمی‌ توانید به درستی قوانین را اجرا کنید، پیشنهاد می‌ کنیم که حتماً از یک وکیل چک ماهر کمک بگیرید.حمیدرضا برادران ابراهیمی به عنوان یک وکیل ماهر و متخصص در زمینه ی پرونده‌ های مالی در خدمت شما است و انواع دعاوی مربوط به چک را هم به بهترین شکل ممکن مدیریت می‌ کند تا در نهایت بتوانید این دعاوی را با موفقیت پشت سر بگذارید.

مشاوره تلفنی و حضوری وکیل چک در تهران

برای دریافت مشاوره در حوزه چک و چک برگشتی، باید از وکیل متخصص دعاوی چک کمک بگیرید. در واقع مباحث مربوط به چک های برگشتی شاید برای همه قابل حل نباشد و به همین علت، کمک گرفتن از یک وکیل ماهر و دریافت مشاوره در این حوزه، خالی از لطف نیست. به خصوص اگر قصد مطالبه وجه چک را دارید و به چالش خورده اید، یک  وکیل متخصص امور چک می تواند به خوبی شما را در این مسیر راهنمایی کند. جهت تسریع وصول مبلغ چک در تهران و یا سایر شهر ها قطعا دریافت مشاوره تاثیرگذار خواهد بود. زیرا یک وکیل، به تمام زیر و بم های قوانین چک مسلط است و می داند که چگونه و از چه طریقی، در کوتاه ترین زمان ممکن چک شما را وصول کند.  حتی اگر چکتان برگشت خورده است یا با چک برگشتی رو به رو شده اید اما به علت نا آشنا بودن به قوانین، نمی دانید که چه اقدامی باید انجام دهید، باز هم وکلای چک‌ برگشتی در خدمت شما هستند. یکی از بهترین وکیل ها در حوزه چک و چک برگشتی، حمیدرضا برادران ابراهیمی می باشد که به انجام مشاوره تلفنی و حضوری هم می پردازد. جمع بندی داشتن یک وکیل چک یکی از مواردی است که برای افرادی رخ می دهد که در صورت اشتباه و به هر نحوه‌ی درگیر چک های برگشتی و بی محل می شوند یا خود صادر کننده این چک ها هستند. در مواردی نیز فرد به طور ناخواسته و در صورت مفقود و یا سرقت چک به این خدمات نیاز پیدا می کند. در کل فرقی ندارد که به چه علت به مشکلات چک بر بخورید، مهم این است که در سریع ترین زمان ممکن به سراغ بهترین وکیل چک و متخصص بروید.

1 نظر در “وکیل چک – اجزا و انواع چک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *